Zaxo doğumlu Keldani Patriği  Raphael Sako Zaxo köylerinin vurulmasına ve Haftanin operasyonuna tepki gösterdi

Zaxo doğumlu Keldani Patriği  Raphael Sako Zaxo köylerinin vurulmasına ve Haftanin operasyonuna tepki gösterdi

Türk devletinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarını aşarak operasyonu yapması ve sivil halka saldırmasına bir tepki de yönelik dünyada yaşayan tüm Keldanilerin en üst düzeydeki dini lideri Babil Keldanileri Patriği Louis Raphael Sako’dan geldi.

Güney Kürdistan’ın Zaxo kentinde dünyaya gelen Louis Raphael Sako, 2003’ten 2013’e kadar Kerkük Keldani Katolik Başpiskoposu olarak görev yaptı. Sako, 2013’te ise Keldani Katolik Kilisesi başkanı ya da diğer adıyla Babil Patriği sıfatıyla Keldanilerin üs düzeydeki dini lideri seçildi.

Son günlerde Duhok iline bağlı Zaxo kırsalında yapılan operasyonları Vatikan merkezli Katolik Kilise’nin resmi haber ajansı Fides’e değerlendiren Sako, saldırıların derhal son ermesi gerektiğini söyledi. Türk devletinin bombaladığı bölgelerde Keldani ve Asuri cemaatlerine üye Hıristiyan azınlığın da yaşandığına dikkat çeken Sako, sivillerin de hedef seçildiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde 5 sivilin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıyı örnek gösteren Keldanilerin dini lideri, saldırıların aralıksız şekilde sürmesi karşısında şaşırdığını ifade etti. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu saldırılarla neyi amaçladığını bilmediğini belirtti.

Diğer Haberler