Barzani Ofisinden açıklama: Peşmerge Kürt milletinin kaderi ve kırmızı çizgisidir

Barzani Ofisinden açıklama: Peşmerge Kürt milletinin kaderi ve kırmızı çizgisidir

Başkan Barzani’nin Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Peşmerge Güçleri’nin, Irak’taki diğer milis güçlerle karıştırılmaması gerektiği ve Peşmerge Güçleri’nin Irak Anayasası’na dayanan yasal ve meşru bir güç olduğu vurgulandı.

Başkan Barzani’nin Ofisi Sözcüsü Viyan Dexil, son dönemlerde bazı grupların devlet kontrolü dışındaki yasadışı güçlerle ilgili çözüm konusunu gündeme getirirken Peşmerge Güçleri’ni söz konusu gruplarla bir tutma çabalarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Irak’ta yeni bir hükümet kurma çalışmalarının yapıldığı ve ülkenin zor koşullardan geçildiği belirtilen açıklamada, Peşmerge Güçleri’ne yönelik karalama kampanyasının kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Peşmerge Güçleri ile yasadışı güçler arasındaki karşılaştırmanın kurulacak hükümetin hedeflerini gerçekleştirmedeki çabalarına zarar verebileceğine dikkat çekilerek, “Irak Anayasası’nın 121’inci maddesinin 5’inci bölümüne uygun olarak Peşmerge Güçleri yasal ve meşru bir güçtür”  denildi.

Açıklamada Peşmerge Güçleri’ni, yasadışı güçlerle karşılaştırma yapılarak gündeme getirme çabalarını kınanarak, “Bu tür çabalar, Irak’ın yeni hükümetinin gerçek hedeflerini saptırma girişimidir” ifadelerine yer verildi.

Irak’ta kurulacak hükümetin anayasa ve yasalara uygun demokratik bir devlet kurma çabalarının desteklendiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi.

“Peşmerge Güçleri on yıllardır diktatörlüğe karşı mücadele ediyor, Kürt davası ve Irak devleti için önemli fedakarlıklar yaptı. Bu nedenle, devletin egemenliğini ihlal eden yasadışı güçlerle karşılaştırılamaz .

Peşmerge’yi tanımayanlar tarihin sayfalarına baktıklarında, Peşmerge’nin Kürt milletinin kaderi ve kırmızı çizgisi olduğunu öğrenecektir. Peşmerge Güçleri, Kürdistan Bölgesi’nin güvenlik ve huzurunu korumanın çelikten ve inançtan kalesi olmuştur ve böyle olmaya devam edecektir. Peşmerge anayasal silahlı güçlerin bir parçasıdır.

Baregeha Barzanî derbarê geşedanên dawî yên siyasî li Iraqê û Herêma Kurdistanê hin daxuyaniyên aliyên siyasî yên Iraqê derbarê Pêşmerge de daxuyaniyek belav kir. Di wê daxuyaniyê de Baregeha Barzanî aşkere kiriye  Pêşmerge xeta sor a kurdan e.

Îro roja şemiyê 18.04.2020an Berdevka Baregeha Barzanî Viyan Dexîl di daxuyaniyekê de aşkere kir ew radigihînin ku piştevaniyê li her pêngav û karekî hikûmetê nû ya Iraqê dikin bo bi cîbûna dewleteke demokrat û tê de destûr û yasa lê hebin, lêbelê ew li dijî kiryarên ne destûrî û binpêkirina mafên Herêma Kurdistanê ne û Pêşmerge ne.

Herwiha di berdewamiya daxuyaniyê jî de hatiye aşkere kirin, ew wan daxuyaniyên berpirsên Iraqê yên berpirsiyarane yên dijî Pêşmerge jî bi tûndî red dikin û li gor destura Iraqê Pêşmerge hêzêke yasayî ye û nabe ew navê Pêşmerge di lîsteya hêzeke çêkdarî ya nedestûrî de cî bikin.

Vîyan Dexil tekez jî kiriye heger ew kesê Pêşmerge û xebata wî nas nake dikare di rûpelên dîrokê de bigere wê demê wê bibine ku Pêşmerge qedera milletê kurd e û xeta sor e. Pêşmerge qelaya pola û hêza parastina xak û xelkê Herêma Kurdistanê ye. Pêşmerge hêzeke destûrî ye û bêrêziya beramber Pêşmergeyan dê neyê qebûlkirin.

Diğer Haberler