Barzani: Farklı düşüncelere rağmen ortak hareket eden Kürt taraflara teşekkür ederim

Barzani: Farklı düşüncelere rağmen ortak hareket eden Kürt taraflara teşekkür ederim

Kürdistan bölgesel Yönetimi eski başkanı Mesud Barzani, Allavi’nin kabinesine güvenoyu verilmemesinin ardından Irak’ın yeni sürecini değerlendiren bir bildiri yayınladı.

Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi ve Irak kamuoyuna hitaben yayınladığı mesajda, Irak’ın göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesine imkân tanınacağı yeni bir sürece girdiğini söyledi.

Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’nin kabinesine güvenoyu vermeme konusunda, aralarındaki farklı siyasi düşüncelere rağmen birlikte hareket eden Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi partilere teşekkür eden Barzani, bu tutumun Kürdistan halkı için tarihi bir kazanım olduğunu dile getirdi.

Doğru ve mantıklı hareket ederek Irak’ın derin sorunlarının felakete evirilmemesi için Allavi kabinesine güvenoyu vermeyen Iraklı siyasi parti ve gruplara da teşekkür eden Barzani, bu tutumun demokrasiye saygıyı yansıttığını ve Iraklı tüm siyasi farklılıkların siyasi sürecin doğru yürümesi için istediği bir eylem olduğunu belirtti.

Irak’ın yeni bir sürece girdiği ve bu süreçte göstericilerin meşru taleplerinin uygulanması gerektiğini kaydeden Barzani, yeni süreçte kapsayıcı bir ulusal zeminin kurulması gerektiğini ifade etti.

Diğer Haberler