Suriye Ordusu ve YPG Halep’in kuzeybatısında ortak cephe açtı iddiası

Suriye Ordusu ve YPG Halep’in kuzeybatısında ortak cephe açtı iddiası

 Suriye ordusu ve YPG’nin, Halep’in kuzeybatı kırsalında yeni cephe açarak Şeyh Akil bölgesine operasyon başlattığı öne sürüldü

İdlip’te Türkiye ve Suriye arasındaki gerilim tırmanırken, Suriye ordusundan sürpriz bir hamle geldi.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, Halep’in kuzeybatı kırsalında yeni cephe açarak, YPG’nin kontrolündeki Başimra bölgesinden Şeyh Akil kasabasına doğru operasyon başlattığı bildirildi. Bu bölgenin güneyinde yer alan Akil Dağı’nda TSK’nin 3 nolu gözlem noktası bulunuyor.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “Halep Medya Merkezi”, kasabada şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirirken, bazı kaynaklar operasyona YPG’nin de katıldığını öne sürdü.

Öte yandan bölgeye hava saldırısı gerçekleştirildiği bildirildi. Ancak saldırıyı Rusya’nın mı yoksa Suriye’nin mi düzenlendiğine dair herhangi bir bilgi yer almadı.

Söz konusu operasyon öncesi Rojavalı kaynaklar, Suriye ordusunun Tel Rıfat ve çevresine büyük çaplı askeri sevkıyat gerçekleştirdiğini ve YPG’yle birlikte cihatçılara karşı ortak operasyona hazırlandığını yazmıştı.

Rojava’da yayın yapan Rojava Network, Suriye ordusunun Halep-Zehra yolunu açmak için Anadan, Biyanun, Heyyan, Hureytan ve Kefer Hamra’yı kontrol altına almak istediğini kaydetti.

Kaynak: Sendika Org.

Diğer Haberler