DSM: Birlik için Başkan Barzani’nin rolü önemli

DSM: Birlik için Başkan Barzani’nin rolü önemli

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Sözcüsü, Suriye’nin içerisinde bulunduğu süreçteki çözümlerde yer almaları için Kürtlerin birlik olması gerektiğini ifade ederek, bu konuda Başkan Mesud Barzani’ye önemli rol düştüğünü söyledi.

K24’e konuşan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Sözcüsü Emced Osman, Suriye ve Rojava’daki gelişmelerle ENKS’nin Rojava’da ofislerini açmasını değerlendirdi.

Osman, Kürtlerin yeni Suriye’nin geleceğinde sorunların çözümünde aktif olmaları için, Kürt parti ve hareketlerinin birlikte hakaret etmesi gerektiğini vurguladı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) ofislerini yeniden açmasıyla ilgili de konuşan Osman şunları söyledi:

“ENKS’nin bazı talepleri vardı, bu taleplerin yerine getirilmesi için bir komite kuruldu. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bunun için ciddi girişimlerde bulundu. ENKS de ofislerini yeniden açmak için olumlu bir adım attı.”

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren DSM Sözcüsü, “Suriye krizi uluslararası bir sorun haline geldi, Kürt meselesi de bunun içerisinde yer alıyor. Eğer Kürtler bu konuda kararlılık gösterirlerse başarılı olurlar, yoksa başarılı olma şansımız olmayacak. Kürtler bölgedeki gelişmeleri ve uluslararası koşulları göz önüne alarak ona göre adım atmalı” ifadelerini kullandı.

Osman, Suriye’nin içerisinde bulunduğu yeni süreçte Rojava üzerindeki tehlikenin atlatılması için Kürt birlikteliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

DSM Sözcüsü Emced Osman, Suriye’de krizin başladığı ilk zamanlarda Kürtlerin birlikte hareket etmesi için fırsat olduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki bu birlik sağlanmadı” dedi.

ENKS ve DSG arasında yeni başlayan süreç ile ilgili olarak da Osman, “Bütün Kürdistani taraflar bu girişim içerisinde yer almalı. Sayın Başkan Mesud Barzani bu anlaşma olumlu sonuca varıncaya kadar büyük bir rol üstlenmeli” şeklinde konuştu.

Türkiye ve kendisine bağlı silahlı gruplar 9 Ekim 2019’da Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî bölgelerine askeri operasyon düzenledikten sonra, DSG Genel Komutanı General Mazlum Abdi’nin çağrısı üzerine ENKS ve PYD’ye bağlı Özerk Yönetim bir araya gelmişti.

Daha sonra yapılan açıklamalarda, ENKS’nin Rojava’da yeniden ofislerini açacağı kararı alınmıştı. ENKS tarafından yapılan açıklamalara göre, önümüzdeki günlerde ofisler yeniden açılacak.

kaynak: K24

Diğer Haberler