ABD ve Rusyanın Rojava’da ki gerginliği devam ediyor

ABD ve Rusyanın Rojava'da ki gerginliği devam ediyor

ABD ordusu ve Rusya 2015 yılında imzaladıkları Güçlerin Güvenli Ayırşması anlaşmasına rağmen Rojava’da artık daha sık problem yaşıyorlar. Türkiye’nin Rojavayı işgal girişim sonrası imzalanan anlaşma hükümleri uygulanamaz oldu.

Suriye insan Hakları Gözlem Evi (SOHR) yaptığı açıklamada ABD ordusuna ait güçlerin M4 karayolu üzerinde yeni bir kontrol noktası oluşturduğunu açıkladı, Kontrol noktasının amacının ise Rusya’nın Amude ve Haseki arasındaki askeri hareketliliğini engellemek olduğunu belirtti.

Dün de ABD Ordusuna ait bir güç Derik yakınlarında Rusya ordusuna ait bir konvoyun geçişini engellemişti. Engellenen Rus ordusu konvoyu Qamışlo hava alanındaki askeri merkezine geri dönmüştü. Rusya ordusunun dün engellendiği bölge ise Güney Ve Rojava Kürdistanı arasında bulunan stratejik öneme sahip Semelka Sınır kapısının bulunduğu bölgedir. Semalka sınır kapısı IŞiD karşıtı koalisyonun Suriyeye geldiği zamandan beri HSD güçlerine yardım yapılan önemli bir kapı

ABD’li Tümgeneral Grynkewich: Rusya bizi test ediyor

ABD Öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon Komutan Yardımcısı Tümgeneral Grynkewich, Rus ve Amerikan askerleri arasında Rojava’nın Haseke ilinde yaşanan gerginliğe ilişkin Rusya’nın ABD’yi Suriye’de sürekli test ettiğini söyledi.

Tümgeneral Alex Grynkewich, ABD Savunma Bakanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak ve Suriye’de IŞİD ile mücadelenin devam ettiğini belirten ABD’li komutan, örgütün yeniden toparlanmaya çalıştığına dikkat çekti.

Bölgede Rusya ile koalisyon kuvvetleri arasında Rojava’nın Haseke kentinde ABD güçleri ve Rusya arasında yaşanan küçük çaplı çatışmalara değinen Grynkewich, son zamanlarda bölgede olmadığını ifade ederek, bu konuda detay vermekten kaçındı.

ABD’li Tümgeneral, Rusya ile Suriye’de birçok noktada karşı karşıya geldiklerini ve Rusya’nın ABD kuvvetlerinden uzak durması çağrısını yenilediklerini ifade etti.

“Rusya sizi orada test mi ediyor” sorusuna ise Grynkewich, “Rusların (Suriye’de) bizi her zaman test ettiklerini düşünüyorum” diye karşılık verdi.

ABD askerleri, Haseke ilindeki petrol sahasına ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu keserek, bölgeye ulaşmalarını engellemişti.

ABD askerleri Rımelan yakınlarında, petrol sahasının bulunduğu bölgeye doğru giden Rus devriyesinin yolunu kesmiş, Rus devriyesinden dönmesini istemesi üzerine, taraflar arasında kısa süreli gerginlik yaşanmıştı.

ABD’nin hava üssünün yer aldığı Rımelan’a ulaşması engellenen Rus devriyesi, daha sonra geldiği noktaya dönmek zorunda kalmıştı.

ABD, 2015’te Rusya ile Kuvvetlerin Güvenli Ayrışması Mutabakatı imzalamış ve Fırat Nehri ayrışma çizgisi olarak belirlenmişti.

Buna göre, ABD kuvvetleri Fırat’ın batısına Rus hava unsurları da Fırat’ın doğusuna geçemiyordu. Söz konusu ayrışma noktasına yakın bölgelerde düzenlenen operasyonlarda ise iki ülke harekat merkezi birbiriyle iletişim kurarak izin alıyordu.

Diğer Haberler