ABD  Irak’ta Haşti Şabiyi neden vurdu ?

 ABD  Irak’ta Haşti Şabiyi neden vurdu ?

Amerika Birleşik Devletleri, Irak’taki askeri üslerine gerçekleşen saldırı sonrası  savaş uçakları ile Irak Hizbullah’ının Irak’ın batısında bulunan El-Kaim’deki üssünü vurdu.

Saldırı istihbaratı ABD istihbarat servisleri tarafından sağlandı.  ABD’li yetkililerden edinilen bilgilere göre “savunma” amaçlı olarak saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiklerini doğruladı.

Reuters’e konuşan ABD’li yetkililer saldırıların Irak ve Suriye’de bulunan 5 Kata’ib Hizbullah tesisine gerçekleştirildiğini açıkladı. Silah deposu ve komuta kontrol noktaları hedef alındı.

Saldırıda üst düzey Haşdi Şabi Komutanı dahil 16 ölü onlarca yaralı olduğu iddia ediliyor.

El-Kaim’deki hava saldırılarının halen devam ettiği, 7 bölgenin hedef alındığı rapor ediliyor.

ABD’li savunma yetkilileri: Saldırıyı ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F-15 savaş uçakları düzenlediğini ifade etti.

Haşdi Şabi, saldırıdan; hem ABD’yi hem de ABD ile birlikte hareket eden Irak Ordusu ortak operasyon odasını sorumlu tuttu.

Saldırı tam olarak Çin, İran ve Rusya’nın Umman Deniz’inde başlattığı tatbikat dönemine denk geldi. 27 Aralık’ta başlayan tatbikat “Deniz Emniyet Kemeri” adını taşıyor.

İran savunma bakanlığı dün yaptığı açıklamada tatbikat bölgesi üzerinde keşif uçağı tespit ederlerse vuracakları yönünde tehditte bulundu. Bu tehdidin ABD’ye karşı olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. ABD’nin bu gün askeri gücüne saldırı yapılması ile de var olan gerginlik artmış oldu.

Irak’ta ki ABD, İran görünümlü sistem güçlerinin çelişkilerinin giderek artacağı yönünde beklenti var.

Diğer Haberler