Selahattin Demirtaş’a kendi röportajı verilmedi

Selahattin Demirtaş’a kendi röportajı verilmedi

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, kendi röportajının yer aldığı Evrensel gazetesi verilmedi.

Durumu Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, konuyu Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu:

“Cezaevlerindeki yasakların boyutları her gün daha ileri bir boyuta taşınıyor. Selahattin Demirtaş’ın 9 Aralık’ta Evrensel’de yayınlanan röportajını içeren sayısı, ‘devlet karşıtlığını’ arttırdığı gerekçesiyle kendisine verilmemiş, kendi röportajını okuması sakıncalı görülmüştür.

Son bir yıldır cezaevlerinin hiçbirinde Kürt medyasına ait gazete, dergi ve yayınlar mahkumlara verilmiyor. Bir haber Hürriyet’te çıkınca serbest, Yeni Yaşam’da çıkınca yasaklama gerekçesi olabiliyor. Bütün cezaevi idarelerinin yasaklama gerekçeleri neredeyse birebir aynı keyfiyette.

Bu gerekçeler AYM tarafından Recep Bekik kararı ile yapısal sorun olarak kabul edildi. Yalnızca iktidara yakın TV kanallarına erişim izni verilen cezaevlerinde artık sadece iktidara yakın gazetelere izin veriliyor. Farklı ve muhalif hiçbir ses ve haber artık cezaevlerine giremiyor.”

13 Mayıs 2018’de Demirtaş’ın yazılı sorularına verdiği yanıtlardan oluşan röportaj gerekçe gösterilerek BirGün gazetesinin ilgili sayısı Demirtaş’a verilmemişti.

Diğer Haberler