RUSYA VE TÜRKİYE ROJAVA’YI KENDİ ARALARINDA PAYLAŞTI

Soçi, Türkiye, Putin, Rojava RUSYA VE TÜRKİYE ROJAVA’YI KENDİ ARALARINDA PAYLAŞTI

Bu gün gerçekleşen Soçi görüşmesi sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yaptı. Bu açıklamaya göre 10 maddelik bir mutabakat anlaşması imzalandığı açıklandı.

Bu anlaşmaya göre 150 saatlik bir ateşkes konusunda anlaşma sağlanmıştır. Bu anlaşmaya göre Türkiye ve Rusya Minbiç, Til Abyad, Sere Kaniye Hattında Türkiye- Rusya ortak devriyeleri gezecek ve HSD güçleri geri çekilecek. Qamışlo’ya kadar Rusya ve Türkiye devriyesi gezerken Qamışlo ve sonrasında da Suriye ve Rusya devriyesi gezecek. Böylelikle Rojava bölgesi ikiye bölünmüş oluyor. Bir taraf Rusya ve Türkiye’nin diğer taraf ise Rusya ve Suriye’nin.

Bu gün akşam saatlerinde açıklanan 10 maddelik metin herkesin aklına şu soruyu getirdi Rusya ve Türkiye Rojava’yı paylaştı mı? Anlaşma maddeleri ise Rojava’da ki son 7 yıllık tüm kazanımlara karşı bir darbe anlamını taşımaktadır. Çünkü anlaşma maddelerine göre Rojava coğrafik olarak da parçalanmış ve demografik yapının değişmesini engelleyecek her hangi bir madde de bulunmamaktadır.

Basına verilen 10 maddelik anlaşma metni ise şöyle;

  1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
  2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
  3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
  4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
  5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
  6. Minbic ve Tel Rıfat’tan bütün YPG silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
  7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
  8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
  9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
  10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Diğer Haberler