PKK medyası bu kez Guherzê  halkının  PKK-TSK topraklarımızdan çıksın eylemini  yalan haber yaptı

PKK medyası bu kez Guherzê  halkının  PKK-TSK topraklarımızdan çıksın eylemini  yalan haber yaptı

PKK ve TSK savaşının merkezi haline gelen Guherzê halkı PKK ve TSK’nın savaşı köylerinde vermesine karşı protesto eylemi yaptı.  Bugün sabah saatlerinde Guherzê köyündeki bir evin yakınlarına bir top mermisi düştükten sonra halk Guherzê köyü önünden geçen Deraluk Amediye arasındaki karayoluna çıkarak eylem yaptı. Guherzê halkı köylerinin savaş alanı yapılmasına engel olunmasına istiyor.

Guherzê halkı: Köyümüze Peşmerge gelsin

Bugün Amediye’ya bağlı Guherzê köyündeki bir evin yakınlarına top mermesi düşmesinden sonra köy halkı ana yola çıkarak köyün yaşadığı duruma dikkat çekmek için eylem yaptı. Sadece Guherzê köylülerinden oluşan bir gurup Amediye-Deraluk arasındaki yol trafiğe kapattı.  Halk savaşın artık köylerinden çıkmasını istiyor ve bu konuda Peşmerge güçlerine çağrı yaparak alana gelip her iki tarafı durdurmasını istiyor. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Guherzê köylüleri “artık yeter savaşı köyümüzden götürsünler, huzur istiyoruz, savaşlarının yeri bizim köyümüz değil” diyor.

Rojnews PKK’yi protesto eylemini nasıl çarpıttı?
PKK medyası ise Guherzê köyünün yaptığı eylemi çarpıtarak eylem sanki alandaki dev bir eylem varmış gibi ve eylem PKK’yi destekliyormuş gibi. PKK’nin Süleymaniyede yayın yapan Rojnews adlı medyası yayınladığı haberde şu ifadeler kullanıldı: “ Duhok’un Amêdiye ve Şêladiz ilçelerine bağlı Guhêrzê,Belava, Berçê, Kanê, Aşka dêrê köylerindeki halk, Türk devletinin KDP’nin desteği ve işbirliği ile Bölge’de düzenlediği işgal saldırılarına karşı ayaklandı. Yurttaşlar Dêrelok-Amêdiye arasındaki ana yolu trafiğe kapattı.Rêkanî, Nêweyî,Nihêlî, Amedî, Zêbarî aşiretlerinin de ayaklanmaya destek verdiği öğrenildi.” dendi. Oysa ki alanda sadece Guherzê halkı vardı ve onlarda alana Peşmerge güçlerinin gelmesini istiyordu.

Guherzê neden hedefte?

Son üç yıldır PKK-TSK savaşının bir parçası haline gelen Guherzê köyü özellikle geçen yıl savaş merkezi yapıldı. Ve bu yıl bu durum daha da derinleşti. PKK’nin Zap ve Metina alanlarındaki tüm startejik yerleri Türk ordusuna bırakmasından sonra elinde kalan son yerler  Sergele ve Reşava vadisindeki tünelleri ile Amediye-Deraluk karayolu çevresindeki bazı mevziler ve köylerin çevresindeki kanalları oldu. PKK’de savaşı burada yani yol kenarındaki köylerde veriyor. Köyün çevresindeki PKK’ye ait araçlar ve telefon trafiği de TSK’nın teknik takip ile buradaki PKK güçlerini hedeflemesine yol açıyor. Sonuç olarak TSK ve PKK’nin acımadan köyü savaş alanı yapması ile halk büyük ölçüde mağdur oluyor.

PKK’nin sevk ve idare merkezi olan Sergele’deki yerlerini bırakarak Guherzê çevresine yerleştikten ve köyün çevresindeki tünelde görüntü vermeye başladıktan sonra Guherzê  köyü son bir hafta içinde üç kez topların hedefi oldu.  Halk PKK’nin köyü canlı kalkan olarak kullanmaktan vazgeçmesini köye Peşmerge üssü kurulmasını istiyor.

Diğer Haberler