PKK medyasının “Korek Telekom  Amediye’yi Türkiye toprağı olarak gösteriyor” haberi de yalan çıktı

PKK medyasının “Korek Telekom  Amediye’yi Türkiye toprağı olarak gösteriyor” haberi de yalan çıktı

Son birkaç gündür sosyal medyada “Amediye’ye giden yolda Korek hatlarına ‘Türkiye’ye hoş geldiniz’ mesajı gönderiliyor” denilen bir video paylaşıldı.  PKK ve YNK medyası videoyu “KDP, Başur’u Türk devletine teslim ediyor” biçimindeki kara propaganda ve manipülasyonlarının bir parçası haline getirmeye çalıştı.

Darka Mazi olayın gerçeğini araştırdı. Darka Mazi kaynakları bölgedeki  komünikasyon teknolojisinde uzman isimlerden konuya ilişkin bilgi aldı.

Konunun uzmanları yaptıkları açıklamada Korek sisteminde başka baz istasyonlarına yakınlaşıldığı zaman uyarı mesajları gönderen otomatik sistemin hemen başka baz istasyonuna yaklaşıldığına dair bir uyarı sistemi olduğunu söylüyorlar. Bu sistem ilgili sistemi kullanan kişiyi uyarmak için yapılmış bir sistem. Buna göre bir Korek Telefon kullanan kişi resmi Türkiye- İran sınır kapıları veya Türkiye ve  İran mobil operatörlerinin etkisi olan alana girildiğini zaman başka operatör olduğu bilgisi veriliyor ve o ülkeye yaklaştığını belirtiyor. Eğer Korek telefon hattınız yabancı ülkelere açıksa başka operatörler içinde benzer bir uygulama var.

Amediye’de kullanıcılara yapılan uyarının nedeni ise var olan operasyonlar sonrası Türk devletinin Türk Cell operatörüne bağlı baz istasyonlarını bazı noktalara kurmuş olması. Buna göre Türk devleti kendi iletişimini sağlaya bilmek için Keste kayalıklara, Metina ve Amediye hattındaki bazı yüksekliklere baz istasyonu kurmuş. Amediye’ye giden ve telefonu başka operatörlerin gösterilmesine izin vermiş bir kişinin telefonuna Türk Cell operatörü uyarısı otomatik bir sistemle bu nedene gidiyor.

Konuya ilişkin Amediye’de görüşüne baş vurduğumuz kişiler ise.  Eğer Korek hattı Amediye’yi “Türkiye olarak gösteriyorsa bunun sorumlusu Korek şirketi veya Kürdistan Hükümeti değil PKK’dir” diyorlar. Halk “PKK özellikle 2012 yılından sonra buraları kendi babasının mülkü gibi kullandı. Metina’dan Gilka köyünden araba biniyorlar gelip Amediye’de restoranta yemek yiyip gidiyordular. Fakat biz Amediye halkı Amediye’den araca binip Gilka’ya gedemiyorduk, Zap’a gidemiyorduk, Sinya’ya, Zewe’ye  gidemiyorduk. Çünkü PKK izin vermiyordu. PKK buralar bizim kurtarılmış alanımız burası Medya Savunma alanı diyordu. Fakat ne oldu bizim gitmemizi izin vermediği yerleri Türk ordusu gelince bıraktı. PKK kaçtı, Türk ordusu arkasından geldi. Şimdi gelmişler Amediye’nin sağına soluna yerleşmişler. Bu kez de burası bizim diyorlar.” Diyerek tepki gösterdi.

2018 yılında başlayan ve adım adım içeri kayan PKK ve TSK çatışmalarında ki en büyük mağdur Kürdistan Bölgesi halkı ve hükümeti. PKK halka hiç acımadan canlı kalkan yaparken TSK’da hiç acımadan köyleri hedef alıyor.  Halk PKK’nin alandan çekilip Peşmerge güçlerinin alana yerleşmesini istiyor. Çünkü başka türlü PKK ve TSK arasındaki çatışma-toprak kaybetme kör döngüsünün bitmeyeceğini düşünüyor.

Diğer Haberler