Hewler Valisi, uluslararası toplum Hewler çarşısı yangını hakkındaki tüm ayrıntıları biliyor

Hewler Valisi, uluslararası toplum Hewler çarşısı yangını hakkındaki tüm ayrıntıları biliyor

Hewler Valisi, Hewler pazarlarının yakılmasına ilişkin tüm ayrıntılarını içeren eksiksiz belgelerle uluslararası topluma sunulduğunu, Irak’ın bu konuda gerekli adımları attığını bildirdi.

Hewler Valisi Umid Hoşnaw medyaya açıklama yaparak  şunları söyledi: “Hewler’deki Kayser pazarının PKK’ye bağlı guruplarca  yakılmasına ilişkin bilgiler bu acımasız ve terörist saldırının arkasında ne olduğunun belirlenmesi için tüm ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarına iletildi. Hewler pazarlarının yakılmasının arkasında onlar var ve Hewler şehrinin ekonomisini ve istikrarını yok etmek istiyorlar.”

Ayrıca, “Hewler’de huzur var ve barışçıl bir şehirdir yapılan eylemler bunu bozmaya dönüktür tüm olayın ayrıntılarına dönük ise eksiksiz belgeler mevcut” dedi. Hoşnaw ayrıca “güvenlik güçleri olası diğer planlara karşı daha tetikte ve uluslararası toplumu bu konuda bilgilendiriyor.” Dedi.

Umid Hoşnaw ayrıca şunları ifade etti; “ YNK’nin suçluları ve suçu  ifşa etme süreciyle ilgili şüpheleri de oldukça ilginç çünkü Irak İçişleri Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi’nde soruşturma yapıldı, itirafta bulunan kişilerin ifadeleri ayrıca  ABD’nin güvenlik kurumlarında, yaşananlar  belge ve videolarla kayıt altına alındı ​​ve şimdi neden bazı tarafların şüphesi var?

Bu, 1.07.2024 Pazartesi günü Irak İçişleri Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı’nın, biri YNK’nin 70. Güçlerinde çalışan  Huner üç kişinin tutuklandığını resmen duyurduğu bir dönemde. Peşmerge, diğeri ise YNK’nin anti-terör güçleri üyesi olan Muhammed Nejat Hassan olduğu açıkladı. Bu kişiler  PKK ile ilişki halinde  Hewler, Kerkük ve Duhok’ta onlarca pazarı ve çeşitli yerleri yakarak Kürdistan halkına büyük zararlar verdiler.

Diğer Haberler