İngiltere: İşçi partisi 14 yıl sonra iktidara geldi

İngiltere: İşçi partisi 14 yıl sonra iktidara geldi

Araştırma şirketi Ipsos UK’in sandıkların kapanmasının ardından açıkladığı çıkış anketine göre, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak iktidar oldu. Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran iktidardaki Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısı 131’e düştü.

İngiltere’de yapılan sandık çıkış anketine göre, İşçi Partisi genel seçimlerde Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak çoğunluğu elde etti.

Araştırma şirketi Ipsos UK’in sandıkların kapanmasının ardından açıkladığı çıkış anketine göre, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak iktidar oldu.

Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Rishi Sunak’ın lideri olduğu iktidardaki Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısı 131’e düştü.

Aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10, Yeşiller Partisi 2 sandalye kazandı.

İngiltere’de dün yapılan genel seçimde hezimete uğrayan Muhazafakar Parti’nin lideri Başbakan Rishi Sunak istifa etti.

Başbakanlık konutu önünde yaptığı konuşmada Sunak, “Özür dilerim. Bu iş için elimden geleni yaptım ama siz hükümetin değişmesi gerektiğine dair net bir sinyal gönderdiniz” dedi.

Kısa bir süre sonra Kral 3. Charles’a istifasını sunmak üzere Buckingham Sarayı’na gideceğini söyleyen Sunak, “Öfkenizi ve hayal kırıklığınızı duydum ve bunun sorumluluğunu alıyorum” diye konuştu.

Sunak gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra Muhafazakar Parti liderliğinden de istifa edeceğini belirtti.

“Eşime ve güzel kızlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ülkeme hizmet edebilmem için yaptıkları fedakarlıklar için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır” diyen Sunak konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Sizin başbakanınız olmaktan onur duyarak bu görevi bırakıyorum. Bu dünyanın en iyi ülkesi.”

Diğer Haberler