Vedant Patel: PKK endişe kaynağı haline geldi

Vedant Patel: PKK endişe kaynağı haline geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, PKK’nin endişe kaynağı haline geldiğini belirtirken, sivillerin tehlikelerden korunma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsû Patel, 2 Temmuz 2024 Salı günü gerçekleştirdiği basın toplantısında, PKK’ye yönelik açıklamalarda bulundu.

PKK’nin endişe kaynağı haline geldiğini vurgulayan Sözcü Patle, sivillerin tehlikelerden korunma çağrısında bulundu.

Irak ve Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlıklarının 1 Temmuz 2024’te Bağdat’ta gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında konuşan Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mikdad Miri, Kerkük ve Kürdistan Bölgesi’ndeki pazarlarda çıkan tüm yangınların arkasında PKK, Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) ait 70’inci Birlik ve Anti Terör Birimiyle bağlantılı iki kişinin olduğunu aktararak, “Kürdistan Bölgesi güvenlik teşkilatlarıyla koordineli olarak yürütülen soruşturmalarda varılan sonuçlara göre bu kişilerin Kerkük’teki Kayseri Çarşısı’nı, Erbil’deki Kayseri Çarşısı’nı, Erbil’deki Lenge Pazarı’nı, Duhok’taki Çelê Çarşısı’nı ve daha birçok yeri yakmadaki amacı bu illerin ekonomisini baltalamaktı. Çünkü yangınlar 300 milyon doların üzerinde ekonomik zarara yol açtı; Bir diğer hedef ise Kürdistan Bölgesi’ni istikrarsızlaştırmaktı.” demişti.

Şüphelilerin suçlarını itiraf ettiğini kaydeden Sözcü Mikdad Miri, “(Şüpheliler) Bağdat ve diğer Irak vilayetlerinin yanı sıra komşu ülkelerdeki birçok yere saldırmayı planlamıştı; Ancak Irak ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçleri koordineli bir şekilde bu planlarını boşa çıkarmayı başardı.” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer Haberler