Rojava’da Provokasyon:  PYD milisleri BM binasına bomba atıp, eylem yapan sivillere demirlerle  saldırdı 

Rojava’da Provokasyon:  PYD milisleri BM binasına bomba atıp, eylem yapan sivillere demirlerle  saldırdı 

Bugün ENK öncülüğünde Qamişlo’da “PYD tarafından kaçırılan sivil aktivistlerin serbest bırakılması” eylemine PYD’nin milisleri tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı yapanların Ciwanen Şoreşger adlı çete gurubu olduğu bildirildi.

Bugün Qamişlo’daki Birleşmiş Bürosu önünde toplanan bir gurup sivil ENKS öncülüğünde bir araya gelerek PYD tarafından kaçırılan gazeteci, sanatçı ve sivil aktivistlerin serbest bırakılması için eylem düzenledi. Gurup eylemden sonra BM temsilcisine bir mektup bırakılacağını duyurmuştu.

Eylem sırasında PYD’nin Ciwanen Şoreşger adlı çete gurubu provakatif bir saldırı düzenledi. Ciwanen Şoreşger üyeleri guruba saldırın alt yapısını hazırlamak için BM bürosuna bir ses bombası atarak sivil eylemi sabote etmeye çalıştı. Daha sonra da bombayı bahane ederek PYD asayişi kontrolü altında eylemcilere saldırdı. Zincir, sopa ve demir çubuklarla yapılan saldırıda içinde kadın ve çocukların da olduğu 100’e yakın kişi yaralandı. Yaralananların bazıları tıbbi destek aldı.

PYD provokasyonunun ardında da eylem içinde yer alan ENKS yöneticilerinden bazıları kaçırıldı. Kaçırılanlar içinde ENKS Genel Sekreteri Süleyman Oso, ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Muhammed İsmail, ENKS Sözcüsü Faysal Yusuf ile Yönetim Kurulu Üyeleri Abdussamed Halef Biro ve  İmet Davut olduğu bilgisi verildi.

Diğer Haberler