Kürdistan Bölgesi siyesetçilerinden çağrı: PKK, TSK girmeden bulunduğu alanları terk etsin

Kürdistan Bölgesi siyesetçilerinden çağrı: PKK, TSK girmeden bulunduğu alanları terk etsin

Türk Silahlı kuvvetleri 2018 yılında Kürdistan Bölgesinde başlattığı operasyonlarda yeni bir aşamaya geçti. Son 6 yıl içinde her yıl yeni bir alana operasyon yapan TSK bu bahar ayından beri özellikle Berwari Bala ve Nerweh Rekan hattında arazinin ayrıntılarını kontrol etmeye çalıştığı gözlemleniyor.  Özellikle son zamanlarda Keste köyünde devriye atılması ve bazı köy yollarına kontrol noktaları konmasından sonra özellikle Güney Kürdistanlı aydın ve siyasi gözlemcilerden PKK’ye dönük çağrı arttı. Aydınlar PKK’nin alandan çekilerek TSK tarafından ele geçirilmesinin engellenmesini istiyor.

Son olarak Kürdistan Bölgesinin önemli siyasi gözlemcilerinden biri Kürdistan toprakları hakkında kaygı duyan Kürt siyasi partilerinin bir araya gelerek, PKK’nin TSK gelmeden bulunduğu alandan çekilme çağrısı yapmasını istedi.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Konseyi’nde siyasi gözlemci Nasır Herki, BasNews’e şunları söyledi: Türk ordusu PKK’nın üslerine saldırmaya başladı ve PKK bunun sorumlusudur.  PKK, Türkiye’nin askeri açından ilerlemesindeki temel gerekçedir. Bu gerekçe Türk devletinin elinden alınmalıdır. Bunun içinde ‘Tüm siyasi partiler tek ağızdan PKK’ya Türkiye ele geçirmeden elindeki diğer bölgeleri boşaltmasını söylemelidir, çünkü o ilçelerde PKK olmazsa Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi topraklarına gelmesi için hiçbir nedeni ve mazereti kalmayacak.”

Irak ve Türkiye konusunda uzman bir isim olan Herki, ayrıca Türkiye ve Irak’ın PKK konusunda anlaştığına dikkat çekerek, “Irak ile Türkiye arasında PKK’yı durdurmaya yönelik bölgesel bir anlaşma var. Bu durum Türkiye’yi sınır bölgelerinde daha açık hale getirdi, çünkü Türkiye sınır bölgelerinde PKK’ya saldırmak için Irak’la anlaştı.” Diyerek Kürdistan Bölgesi’nin tek başına Türkiye’nin saldırılarını durduramayacağını söyledi.

Diğer Haberler