Pentagon Sözcüsü General Ryder’den Peşmerge açıklaması: Peşmerge’nin varlığı DAİŞ’in yenilmesinde etkili oldu

Pentagon Sözcüsü General Ryder'den Peşmerge açıklaması: Peşmerge'nin varlığı DAİŞ'in yenilmesinde etkili oldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Peşmergenin, DAİŞ’in 10 yıl önce gerçekleştirdiği terör saldırılarını engellemeye yardımcı olduğunu bildirdi.

Pentagon Sözcüsü General Patrick Ryder, dün (18 Haziran 2024) düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin DAİŞ tehdidini tespit etmek ve yeniden canlanmasını önlemek için Irak Hükümeti ve Peşmerge dahil bölgedeki diğer ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini yineledi.

Sözcü Ryder, Peşnergeye övgüde bulunarak, “Irak güvenlik güçlerinde Peşmergelerin varlığı, DAİŞ’in 10 yıl önce gördüğümüz terör saldırılarını gerçekleştirme kabiliyetinin engellenmesinde etkili oldu. Bu, güçlerin birlikte çalışma konusundaki kabiliyetlerini ve etkinliğini kanıtlıyor. DAİŞ’in geri dönmemesi ve kesin olarak yenilgiye uğratılması için ortaklarımızın ihtiyaçlarını sağlayacağız.” dedi.

Peşmergeler, IŞİD’e karşı yürütülen savaşta 1.200’den fazla şehit verdi, 11.000 Peşmerge de yaralandı ancak Triad örgütünün 2014 yılında Irak topraklarını işgal etmesi sayesinde Kürdistan Bölgesi’nin IŞİD’in eline geçmesini engellemeyi başardılar.

Diğer Haberler