YNK asayişi Guweje dağındaki “imar katlimanı” protesto eylemine saldırdı

YNK asayişi Guweje dağındaki “imar katlimanı” protesto eylemine saldırdı

Süleymaniye’nin sembolü olan Azmar ve Guweje dağındaki imar projeleri halkın büyük öfkesine neden oluyor. Guweje dağı hemen Süleymaniye şehir merkezine inen bir dağ ve normal koşullarda imara kapalı bir alan. Fakat Bafil Talabani’ye bağlı güçler bu her iki dağda da rant elde etmek için yasal olmayan biçimde büyük siteler ve villalar inşa edilmesine izin veriyor.  Son olarak Haziran ayı başında Guweje dağının Bafil Talabani’ye bağlı bir şirketin site yapmak için Guweje dağının yamacını düzleştirmesi halkta büyük tepkiye neden olmuştu. Süleymaniye’nin önde gelen aydın ve yazarları Bafil Talabani ve YNK’ye çağrı yaparak projesinin durdurulmasını talep etmişti.

Bugün Guwêjê Dağı’nda yapılacak konut projesine karşı düzenlenmek istenen eylem güvenlik güçleri tarafından engellendi. YNK asayişi eylem yapmak isteyenleri ve eylemi takip etmek isteyen gazetecilere saldırdı, eşyalarına el konuldu.

Metro Gazeteci Haklarını Koruma Merkezi, konuya ilişkin açıklama yaparak şunları söyledi: “Güvenlik güçlerinin, medya kuruluşlarına bağlı olarak çalışan gazetecilere ve aktivistlere yönelik tutumunu kınıyoruz. Bugün yaşananlar gösteri ve eylem kanunu ile gazetecilerin haklarını koruyan yasalara aykırıdır.”

Diğer Haberler