Kürtlerin ve Kildanilerin mücadelesi başarıya ulaştı: Rafael Sako Dünya Keldani Birliği Başkanlığına geri döndü

Kürtlerin ve Kildanilerin mücadelesi başarıya ulaştı: Rafael Sako Dünya Keldani Birliği Başkanlığına geri döndü

Haşdi Şabi’ye bağlı Kildani güçlerinin komutanı Reyan Kildani tarafından İran yanlısı Şii milislerle anlaşma yapılarak görevden alınan Rafael Sako görevine geri döndü. Rafael Sako görevden alınınca Başkan Barzani ve Erbil Hükümeti tarafından desteklenmiş ve kararın bileşenlere karşı alınmış bir karar olduğu bildirilmişti. Kürtlerin ve Kildanilerin yaptığı uluslararası siyaset başarıya ulaştı ve Irak Sako’ya görevini iade etmek zorunda kaldı.

Dün, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Kardinal Louis Rafael Sako’nun yeniden Irak ve dünyadaki Keldani Birliği Patriği olarak görevline başlaması için resmi kararı imzaladı.

Irak Başbakanı Sudani’nin imzaladığı ve bugün (11 Haziran 2024) yayınlanan 42228 sayılı resmi kararnameye göre 1981 yılında yayımlanan Dini Cemaatler Denetleme Sisteminin 1. maddesinin beşinci fıkrası ve Federal Temyiz Mahkemesinin 30 Nisan 2013 tarihli kararı uyarınca, Kardinal Louis Rafael Sako’nun Irak ve dünyadaki Keldani Birliği Patriği olarak tanınmasına karar verildi.

Başbakanlık kararnamesi, Keldani kiliselerini denetleme yetkisini daha önce bu yetkiye sahip olan Kardinal Louis Sako’ya iade etti ve ilgili tüm tarafların kararnameye uymasını zorunlu kıldı.

Babiliyyun Hareketi lideri Reyyan Keldani ile Irak Keldani Katolikleri Patriği Louis Rafael Sako arasında yaşanan tartışma ardından Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, 2013 tarihinde çıkan 147. sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal ederek Keldani Kilisesi Patriği Luois Sako’yu görevinden azletti.

Öte yandan Kardinal Louis Rafael Sako Irak Hükümetini, Hıristiyanlara yönelik ihlallere karşı sesini çıkarmazsa uluslararası topluma sığınacakları konusunda uyardı.

Louis Sako, Irak Başbakanı Sudani’nin özel talebiyle 11 Nisan 2024’te Bağdat’taki karargahına dönmüş ve dönerken Bağdat’ta bir açıklama yaparak “Başkan Barzani ve Erbil hükümetinin desteği çok önemliydi, unutulmayacak” demişti.

Diğer Haberler