İspanya Filistin devletini tanıdı

İspanya Filistin devletini tanıdı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. ” dedi.

Başkent Madrid’de bulunan Moncloa Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız. Filistin devleti, başkenti doğu Kudüs olan ve Batı Şeria ve Gazze’ye koridor ile bağlanmalıdır ve Filistin Ulusal Yönetiminin meşru hükümeti atında birleşmelidir.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu kararlarının uluslararası hukuka uygun olduğunun altını çizen Sanchez, “barış ve adalet” vurgusu yaparken bir barış konferansı düzenlemek için Arap ülkeleriyle birlikte çalışacaklarını dile getirdi.

“Filistin devletinin tanınması sadece tarihi bir adalet meselesi değil, aynı zamanda hepimizin amacı barışı tesis etmek. Barışa giden tek yol, İsrail devleti ile birlikte yaşayan Filistin devletinin kurulmasıdır.” diyen Sanchez, İspanya’nın Filistin’i tanımasının, “dost bir ülke” olarak gördüğü ve “mümkün olan en güçlü ilişkiyi geliştirmek” istediği İsrail ile ilişkilerini tehlikeye atmaması gerektiğini de ekledi.

İspanya’da Meclis, Kasım 2014’te Filistin devletinin tanınması yönünde karar almıştı.

Norveç ve İrlanda da daha önce yaptıkları açıklamalarla 28 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacaklarını duyurmuşlardı.  Böylece Filistin devletini tanıyan BM üyesi ülke sayısı 145’e yükselecek. Filistin’i tanıyan ilk Batı Avrupa ülkesi İzlanda, AB ülkesi ise İsveç olmuştu.

Diğer Haberler