Ayşegül Doğan: Kobani Davasında mahkemenin verdiği kararlar siyasi ve bu kararı tanımayacağız

Ayşegül Doğan: Kobani Davasında mahkemenin verdiği kararlar siyasi ve bu kararı tanımayacağız

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Kobani Davasında mahkemenin verdiği kararların siyasi olduğunu ve bu kararları tanımayacaklarını bildirdi.

Sözcü Doğan, Kobani Davasında mahkemenin verdiği kararlarla ilgili partisinin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Davada verilen kararlar siyasidir ve bu kararları tanımıyoruz” diyen Ayşegül Doğan, yarın Adana, İstanbul ve Diyarbakır’da halk buluşması düzenleyeceklerini belirterek özgürlük ve eşitlik mücadelesi veren herkesi davet ettiklerini söyledi.

Doğan, bunun bir intikam ve rövanş davası olduğunu, davanın başından beri Kobani Davasıyla ilgili parti olarak yaptıkları açıklamaların kamuoyunda yeteri kadar yer bulmadığını sözlerine ekledi.

Mahkeme kararlarının hiçbir hukuki karşılığı olmadığını belirten Doğan, “Böyle bir ortamda nasıl bir yumuşama ve normalleşmeden bahsedebiliriz? Talimatlı mahkemeler bile Kobani protestolarında hayatını kaybedenlerle davada yargılananlar arasında bir bağlantı kuramadı.” dedi.

Kararların ardından iktidar yetkililerin yaptığı paylaşımların davanın siyasi saiklerle sürdürüldüğünün göstergesi olduğuna dikkat çeken, Ayşegül Doğan, “Bir partinin siyaset yapması felsefesi yargılanıyor, çözüm sürecinin intikamı alınıyor. Buraya varırken muhalefet daha bir arada, daha birleşik bir mücadele verseydi bugün HDP’li siyasetçiler içeride olur muydu diye düşünmeye bütün kamuoyunu davet ediyoruz. Bu siyasetçileri bu kadar sene içeride rehin tutamayacak tek güç bizim dayanışma gücümüzdür. Yüksekdağ ve Demirtaş’ı özgürlüğüne kavuşturacak tek güç, herkes için eşitlik ve özgürlük mücadelesini yükseltmektir.” ifadelerini kullandı.

Tanımamak, mücadeleyle ve yan yana gelişleri artırmakla olur. Gültan Kışanak’ın da söylediği gibi özgürlük, adalet ve demokrasiyle ihtiyaç var. Bunun sağlamak için de yıllardır haksız hukuksuz biçimde içeride tutulan herkesin hapishanelerden çıkarılması gerekiyor. Aksi halde normalleşmeden, yumuşamadan bahsetmemiz mümkün olamaz.” diye konuştu.

Yarın Adana’da saat 17.00, Diyarbakır’da saat 16.00 ve İstanbul’da Esenyurt Meydanı’nda saat 17.00’de halk buluşması düzenleyeceklerini belirten Sözcü Doğan, “Gezi’den Can Atalay’a hep birlikte ses çıkarmazsak bizi çok daha zorlu günler bekler. Bu buluşmalara, eşitlik ve özgürlük talebi olan herkesi davet ediyoruz. Bu buluşmalar sürecek. Bizim için bu dava yeni bir mücadele kavşağı.” dedi.

Diğer Haberler