Baas Rejiminin Qaladize’de 163 kişi şehit ettiği saldırının üstünden 50 yıl geçti

Baas Rejiminin Qaladize'de 163 kişi şehit ettiği saldırının üstünden 50 yıl geçti

24 Nisan 1974’te Irak ordusuna ait 4 savaş uçağı onlarca napalm bombasıyla Qeladize ilçesini vurdu. Bombardımanda çoğunluğu Süleymaniye Üniversitesi öğrencisi 163 kişi şehit düştü, 300 kişi de yaralandı.

Bombardımanda sivillere ait 200’den fazla ev, bina, hastane, okul, kamu kurumu ve çarşı hedef alındı.

Saldırıdan 8 yıl sonra 24 Nisan 1982’de Qeladize sakinleri katliam kurbanları için anma töreni düzenlerken, Baas rejimi askerleri anmaya katılanlara ateş açıldı. Açılan ateşte 2 kadın hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı, onlarca kişi de hapse atıldı.

Enfal Katliamlarının bir devamı olarak 1989’da Qeladize ve köylerinde yaşayan insanlar Erbil ve Süleymaniye çevresindeki toplama kamplarına yerleştirildiler. Daha sonra ilçenin çarşısı ve evleri yıkıldı, bölge yasaklı bölge ilan edildi. 1991 Ayaklanmasına (Raperin) kadar sivillerin bölgeye dönüşüne izin verilmedi. Raperin’den sonra bölge yeniden inşa edildi.

Süleymaniye vilayetine bağlı olan Qeladize, 1948 yılında ilçe statüsüne kavuştu. Sengeser, Jarawe, Helşo, Hêro, İsêwe nahiyelerinin bağlı olduğu Qeladize, Süleymaniye kent merkezinden 135 kilometre mesafede bulunuyor.

Diğer Haberler