Şemdinli’de Newroz Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) bayraklarıyla karşılandı

Şemdinli’de Newroz Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) bayraklarıyla karşılandı

 Bu yıl Newroz’un büyük bir coşkuyla karşılandığı kentlerden biri de Hakkari oldu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi ise kültür ve geleneklerini korumasıyla tanınan ilçelerin başında geliyor.

Şemdinli’de Newroz Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) bayraklarıyla karşılandı. İlçe halkı ulusal Kürt kıyafetleriyle Newroz alanına gitti.

Rûdaw’a konuşan Şemdinlili Asmin Özeruysal, “Bugün Kürt kıyafetlerimi giydim, renklerimizin özgür olmasını istiyorum ve kazanmak istiyoruz” dedi.

Şemdinlili Rewşa isimli kadın da “Bugünün Newroz olduğunu biliyordum. Bir gün önce kıyafetlerimi hazırladım. Kuzenim beni Newroz kutlama alanına getirdi” diye konuştu.

Adeta bir Kürt karnavalına dönüşen Şemdini Newrozu, rüzgar, kar ve yağmur altında Kürdistan’ın renkleri, ilçenin kadim şarkıları ve sanatı ile katılımcıların yüreğini ısıttı.

Newroz kutlamasına katılan Özlem Tekin, “Kürdi olan her şeyi seviyorum. Kürtleri seviyorum. Sadece kıyafetleri değil, Kürdi olan her şeye ölüyorum” diye konuştu.

Şemdinliler kendilerine has özelliklerini her şekliyle ortaya koymalarıyla biliniyor.

İlçenin kadim tarihi, halkın hayatına da etki etmiş. Şemdinli halkı bu ruh ve duyguyla Newroz’u kutladı.

DEM Parti Şemdinli İlçe Başkanı Yunus Özkoyuncu, “Şemdinli’nin kadim bir tarihi vardır. Şemdinli’nin tarihi Şeyh Ubeydullah’ın tarihidir. Şemdinli’de devrimin adımları, özgürlük ve barışın adımları yine atılmıştır” dedi.

Şemdinli Newrozu bütün programın sadece Kürtçe sunulduğu tek kutlama olarak da öne çıktı.

Diğer Haberler