Irak devleti sınıra tel örgü bahanesi ile Kürdistan topraklarını iran tarafına dahil ediyor

Irak devleti sınıra tel örgü bahanesi ile Kürdistan topraklarını iran tarafına dahil ediyor

Irak’ın kaçakçılığı ve resmi olmayan geçişleri engllemek için Kürdistan Bölgesi ve iran arasında yaptığı tel çalışmasında Kürdistan topraklarının iran tarafına devredildiği iddia edildi.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekili Karwan Yarwayis, Irak hükümetinin sınır bölgelerinde kaçakçılığı, sızmayı ve komşu ülkelere yönelik herhangi bir tehdidi önlemek için beton duvar ve tel örme çalışmalarına başlamıştı.

Milletvekili Karwan Yarwayis’in aktardığına göre, sınır Muhafız Komutanlığı’nın gözetiminde, Germiyan bölgesinde, özellikle de Kuratu ilçesinde, İran sınırını tel örgülerle kapatmaya başladı.

Tel örme çalışmalarının Biyara ve Tuwela sınır bölgelerine oradan da Pencwin’e kadar uzanması planlanmıştı.

Tel örme ve bariyer çekme çalışmaları nedeniyle Kürdistan Bölgesi’nin sınırlarının ihlal edilerek İran topraklarına katıldığını ifade eden KYB’li Yarwayis, “Çiftçiler kendi toprakları olmasına rağmen çekilen tellerden dolayı arazilerine giremiyor ve ekin yapamıyorlar” dedi.

Yarwayis, ayrıca döşenen tel örtgülerin nehirlerin kullanımını önleyeceği ve bazı arkeolojik alanların sınırın öte tarafında  yer alacağı konusunda uyarıda bulundu.

Her ne kadar Irak yetkilileri bunun bir sınır belirleme meselesi olmadığını açıklasa da söz konusu kararın ileride defakto olarak uygulanmasından endişe ediliyor.

Bölgedeki vatandaşların protesto gösterisi ve karara karşı çıkması sonucu harekete geçen yetkililer, konuyu Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’ye kadar taşıdı ve çalışmalar şimdilik durduruldu.

Diğer Haberler