Başkan Barzani: “Kürdistan Bölgesi’nde bir İsrail üssü olsaydı İran bunu hedef alamazdı”

Başkan Barzani: "Kürdistan Bölgesi'nde bir İsrail üssü olsaydı İran bunu hedef alamazdı"

Mesud ​​Barzani, bugün (27 Şubat 2024) Fransa’da yayın yapan Monte Carlo radyosuna verdiği özel röportajda gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani’nin, Devlet Yönetimi İttifakı’nın kurulduğu siyasi anlaşmanın maddelerini hayata geçirmek için birçok engelle karşılaştığına dikkat çekti. Başkan Barzani birçok iç ve dış tarafın federal hükümetin çalışmalarına engel oluşturduğunu vurguladı.

Kürdistan Bölgesi’nin iç durumuna ilişkinse Başkan Barzani, çatışmaları ortadan kaldırma ve birliği tesis etme çabalarının sürdüğünü belirtti.
Erbil’e düzenlenen füze saldırısının ardından Kürdistan Bölgesi ile İran arasındaki ilişkilere ilişkin Başkan Barzani, İran’ın Kürdistan Bölgesi’nin Tahran’ın düşmanları için sığınak olduğu yönündeki suçlamalarını reddetti.
Başkan Barzani ayrıca Kürdistan Bölgesi’nin İran’la iyi ilişkiler kurmak istediğini ve bölgenin İran’ın güvenliğine tehdit oluşturmasına izin vermeyeceklerini aktardı.
Başkan Barzani, “2021’den bu yana İran ve İran destekli milisler Erbil’e 143 kez insansız hava aracı ve füzelerle saldırdı. Bu suçları hep İsrail’in Kürdistan Bölgesi’nde üsleri olduğu bahanesine dönüştürüyorlar. Eminim ki Kürdistan Bölgesi’nde bir İsrail üssü olsaydı İran bunu hedef alamazdı.” ifadelerini kullandı.
Başkan Barzani ayrıca, Tahran’daki bazı tarafların güçlülere (ülkelere) cevap veremediğine, ülkedeki başarısızlıklarını gizlemek için bunu Erbil’de yaptıklarına da dikkat çekti.
Başkan Barzani, Bağdat ile Washington arasındaki görüşme ve müzakerelere ilişkin, ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesinin ardından Irak topraklarının üçte birinin IŞİD tarafından işgal edildiği 2011 senaryosunun tekrarlanma korkusunun bulunduğunu söyledi.
“Irak ile ABD arasındaki anlaşmanın üzerinden 10 yıl geçti, bu anlaşmanın bazı noktalarının revize edilmesi gerekebilir ancak bu federal hükümetin ve ilgili kurumların sorumluluğundadır, silahlı grupların sorumluluğunda değildir” diyen Başkan Barzani, “Bu, tüm Iraklılar için belirleyici bir sorudur ve hiçbir parti bu konuda tek başına karar veremez.” ifadelerini kullandı.
Irak Yüksek Federal Mahkemenin son kararlarını değerlendiren Başkan Barzani, bu kararların Kürdistan Bölgesi aleyhine olduğunu belirterek, mahkemeyi anayasal yetkilerini ihlal etmekle suçladı.

Diğer Haberler