Başbakan Barzani ABD Dışilişkiler Bakanı Blinken ile bir araya geldi

Başbakan Barzani ABD Dışilişkiler Bakanı Blinken ile bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Başbakan Mesrur Barzani ile yaptığı görüşmede ülkesinin “Kürtler arası birliğe” büyük önem verdiğini vurguladı. Görüşmede Irak Yüksek Federal Mahkemesinin kararına ilişkin endişeler dile getirildi, “Kürdistan Bölgesi’nin bütçeden adil bir şekilde payına düşeni alması gerektiği” ifade edildi.

Bir dizi resmi temaslarda bulunmak üzere Washington’a giden Başbakan Mesrur Barzani ve beraberindeki heyet,  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya, ABD Ortadoğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Peşmerge Bakanı Şorış İsmail, Başbakanlık Dış İlişkiler ve İklim Değişikliği Danışmanı Beyan Sami Abdulrahman, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Washington Temsilcisi Trifa Aziz ve Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Safin Dızayi katıldı.

Görüşmeye ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı.

Görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Blinken Başbakan Mesrur Barzani’ye “ABD ile Kürdistan Bölgesi arasında uzun bir geçmişi olan tarihi bir ortaklığımız var. Ve bu ortaklığımız ortak değerlere, ortak çıkarlara ve ortak fedakarlıklara dayanıyor. Bu ABD’nin ciddiye aldığı bir konu, ben bunu kendim için harika bir şey olarak görüyorum” dedi.

Diğer Haberler