Fuad Hüseyin’den İran’a: Erbil saldırısı nedeniyle özür bekliyoruz

Fuad Hüseyin'den İran'a: Erbil saldırısı nedeniyle özür bekliyoruz

Bakan Fuad Hüseyin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli bir web sitesine verdiği demeçte, İran’ın Erbil’e düzenlediği ve sivilleri hedef alan füze saldırısını sert bir şekilde eleştirdi.

“İranlılar Mossad üslerine saldırdıklarını söylüyor ve bu ilk kez olmuyor.” diyen Iraklı Bakan Hüsyin, “Erbil’i ikinci kez bombalıyorlar. Erbil’de Mossad üssü olduğu yönündeki söylentilerin asılsız propaganda olduğunu da biliyorlar.” diye konuştu.

Hiçbir tarafın İran’ın propagandasına “itibar etmeyeceğini” aktaran Hüseyin, “Sivilleri ve 11 aylık bir çocuğu şehit ederken, teröristleri hedef aldıklarını ve Mossad üslerini bombaladıklarını iddia ediyorlar.” ifadesini kullandı.

İranlı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde saldırıları tartıştıklarını, her İranlı yetkilinin saldırıyı farklı konuştuğunu vurgulayan Bakan Hüseyin, ayrıca İran’ı Erbil’deki saldırıdan dolayı özür dilemeye ve Mossad üssünün varlığına dair kanıt sunmaya çağırdıklarını dile getirdi.

İran Devrim Muhafızları, 15 Ocak Pazartesi günü gece saat 23.30’da Erbil’de sivillerin de bulunduğu birçok noktayı balistik füzelerle hedef almıştı. Saldırılarda, aralarında Kürt iş insanı Peşraw Dizayi ve küçük kızının da bulunduğu 4 sivil hayatını kaybederken, birçok sivil de yaralanmıştı.

İran’ın sivilleri hedef alan saldırılarına karşı Erbil, Soran, Duhok ve Zaho başta olmak üzere çok sayıda kentte protesto gösterileri düzenlenmişti.

Diğer Haberler