Başbakan Barzani Halepçe’den konuştu: Boğazımızı tutup bizi nefessiz bırakıyorlar bir yandan da kendilerini kurtarıcı gibi gösterip, minnettar olamamızı bekliyorlar

Başbakan Barzani Halepçe'den konuştu: Boğazımızı tutuyorlar bir yandan da kendilerini kurtarıcı gibi gösterip, minnettar olamamızı bekliyorlar

Başbakan Barzani, Kürt halkını yanıltamayacaklarını söyleyerek, “Bir yandan bize karşı suç işleniyor, diğer yandan boğazımızı tutuyor, nefesimizi kesiyorlar. Bir yandan da gelip kendilerini kurtarıcı gibi tanıtarak insanları yanıltıyorlar ve kendilerine minnettar olmamızı bekliyorlar, Kürt halkına yönelik bu tür davranışlar artık kabul edilemez” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Halepçe’nin Irak’ta il statüsüne alınmasının önünde engel teşkil edildiğini belirterek, “Bu haksız bir mazeret ve Halepçe kurbanlarının küçümsenmesidir” dedi.
Başbakan Barzani bugün Halepçe’yi ziyaret ederek kentteki şehitler anıtını ziyaret etti. Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğünü ziyaret ettikten sonra açıklama yaparak Halepçe’nin il olması önündeki engellere değindi.
Halepçe’nin il olması için sürecin hızlandırılması ve yasa taslağının Irak Parlamentosundan geçmesini talep eden Başbakan Mesrur Barzani, “Federal hükümetle yüzleşmeli ve Kürt halkının ve Halepçe’nin taleplerini hükümete hatırlatmalıyız” dedi.
Kürt halkını yanıltamayacaklarını anımsatan Mesrur Barzani, “Bir yandan bize karşı suç işleniyor, diğer yandan boğazımızı tutuyor, nefesimizi kesiyorlar. Bir yandan da gelip kendilerini kurtarıcı gibi tanıtarak insanları yanıltıyorlar ve kendilerine minnettar olmamızı bekliyorlar, Kürt halkına yönelik bu tür davranışlar artık kabul edilemez” diye konuştu.
“Halepçe, Baas rejiminin işlediği suçların en açık örneğidir ve mağdur ailelerine gereken tazminatın verilmesi gerekiyor” diye Başbakan, şöyle devam etti:
“Bu tür davranışlar kabul edilemez ve federal hükümeti Halepçe kurbanlarının yakınlarına ve tüm Kürdistan halkına tazminat ödemeye zorlamak için tavır almalıyız.”
Başbakan Mesrur Barzani, Halepçe-Twaqut-Qilice yolu ile Twaqut Köprüsü’nün projelerine ilişkin de, “Tamamlanmasıyla birlikte bu bölge insanına fayda sağlayacak, turizme ve ticarete olumlu etki yapacaktır” dedi.
Mesrur Barzani, bölgedeki üretimlerden de bahsederek, son yıllarda yurtdışına ihraç edilen Halepçe narı hakkında da övgüyle bahsetti.

Diğer Haberler