Mesrur Barzani: Kürt halkının kendi kaderini tayin etme gibi meşru bir talebi va

Mesrur Barzani: Kürt halkının kendi kaderini tayin etme gibi meşru bir talebi va

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Orta Doğu ve dünya başkanları ile liderlerinin katıldığı Dubai’deki 2024 Dünya Hükümet Zirvesi’nde önemli bir konuşma gerçekleştirdi.

Mesrur Barzani, konuşmasında dünya başkanları ve liderlerine verdiği mesajda, Kürt kalkının kendi kaderini tayin etme konusunda meşru bir talebi olduğunu söyledi.

Zirvenin, fikir alışverişinde bulunmak, yeni ufuklar keşfetmek ve yeteneğimizi test edip geliştirmek için bir fırsat olduğunu belirten Barzani, “Bugün sizlerle Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı olarak konuşuyorum. Bölge, son 20 yılda eski Irak’ın kalıntılarıyla yeniden bütünleşmeyi başardı. Ayrıca sizinle, sevgili bölgemizde karar vericilerin yanında yer almış, pek çok ortak zorluğun üstesinden gelmiş biri olarak konuşuyorum.” dedi.

Özellikle son birkaç herkesin gerilimlerin ve birçok krize karşı akıllı bir yönetime ihtiyacı olduğunu kaydeden Barzani, “Savaş, isyan, zorluklar ve ekonomik istikrarsızlık yapımızın bir parçası haline geldi. Bu zorlukların sonucunda sosyal ve ekonomik kalkınma düzeyinde karşılaştığımız maliyetleri inkar edemeyiz. Orta Doğu’daki karar vericilerle yaptığım görüşmelerde, geçmişimizin ortak acılarının üstesinden gelme arzusunun farkına vardım.” ifadesini kullandı.

Başbakan Mesrur ​​Barzani, halkların haklarına saygı gösterilmesi konusunda verdiği mesajda, “Milletler, kendi kaderlerini belirleme hakkını beklerler. Kendi kaderini tayin hakkı insan doğasının önemli bir motivasyonudur. Vatandaşların rahat yaşayabileceği bir ortam sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Konuşmasının bir başka bölümünde ise Filistin meselesine değinen Başbakan Mesrur ​​Barzani, “Filistin’deki yaşanan krizler, hem bölgedeki insani kriz hem de Filistin sorunu pek çoğumuzu endişelendiriyor. 80 yıldır Filistin sorununun temel ilkeleri uygulanmadı, uygulansaydı bugünkü yaşanan trajediyle karşı karşıya kazlmazdık. Çıkarıcılar bu boşlukları kendi gündemleri için bir fırsat olarak kullanırken, konu göz ardı edilmiş ve karmaşık hale getirilmiştir. Daha önce Filistin halkının temel haklarına saygı gösterilseydi bu acılar yaşanmayacaktı. Aynı tanımı Kürt halkı için de yapmak mümkündür. Kürt halkının da kendi kaderini tayin etme gibi meşru bir talebi var. Dostlarımız ve müttefiklerimiz bu hakkı tanıyor ama aynı zamanda siyasi zorunlulukların iş birliklerini ve adaleti engellediğini de söylüyorlar.” dedi.

İlerlemenin dört adımı olduğuna inandıklarını belirten Barzani, “Siyasi istikrar, güvenlik, ekonomik gelişme ve çevresel değişimle başa çıkmak. Bunlar karmaşık konulardır ancak bunları çözmek, özel bir yaklaşım gerektirir. Şüphesiz bölgemizdeki bir takım jeopolitik konular uzun süredir tartışılıyor. Ama neden bunları görmezden geliyoruz? Bir sorun olduğunda karar verme cesaretine sahip olmak, sorunun çözümüne yönelik ilk adımdır.” ifadelerini kullandı.

“Adaletsizlik eşitsizliğin, yoksulluğun, yolsuzluğun ve siyasi istikrarsızlığın gıdası haline gelmişken, bizden bu adaletsizliği kabul etmemiz isteniyor.” söyleyen Mesrur Barzani, “Halklara kendi kaderlerini çizme izni verilmelidir, kimse ulusal haklara saygı duymaktan korkmamalı. Bu haklara saygı istikrarı güçlendirir ve ilerlemeyi destekler.” diye konuştu.

Kamu güvenliği istikrarı için daha fazla çaba gerektirdiğini belirten Barzani, “DAİŞ’i yenmek için bölgesel iş birliği hedeflerimize nasıl ulaşabileceğimizin parlak bir örneğidir. Ulusal, bölgesel ve küresel çıkarlarımızı korumak için yeni bir plana ihtiyaç duyulmaktadır. Komşularını tehdit ederek savaş çıkarmaya çalışanlardan hesap sormalıyız. Tehditlerin kaynaklarına karşı hoşgörülü olunmalıdır. Uluslararası toplum, özel çıkarlara aykırı olsa bile tehditlerin kaynağı konusunda yumuşak davranmamalıdır.” dedi.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla bugün başladı.

Detaylar birazdan…

Diğer Haberler