İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırı yapanların kimliklerin tespit edildi

İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırı yapanların kimliklerin tespit edildi

İstanbul Adliyesi önündeki polis kontrol noktasına silahla ateş açıldı. Olayda polislere ateş açan 2 kişi ile olay anında yaralanan bir kişi hayatını kaybetti, 3’ü polis 5  kişi de yaralandı.

İlk belirlemelere göre saldırıyı gerçekleştirenlerden biri kadın. Silah seslerinin duyulması üzerine adliye önündekiler, bina içerisine kaçarken, adliye içindekiler yere yattı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Olay nedeniyle adliyenin meydan yakınında bulunan C kapısı kapatılırken, polis ekiplerince adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Ayrıca, polis helikopteri de önlemlere havadan destek verdi.

Yaralanan polis ve vatandaşlar, olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Yaralı polislerin genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, saldırının ardından adliyenin önüne giderek olay yerinde inceleme yaptı.

DHKP/C üyesi oldukları belirlendi

Yapılan incelemede saldırıyı gerçekleştirenlerin DHKP/C üyesi Pınar Birkoç ve Emrah Yayla olduğu belirlendi. Olayın ardından kaçtığı belirtilen bir kişi de yaralı olarak yakalandı.

Söz konusu saldırısı anı, adliyenin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Görüntülerde, biri kadın iki kişinin silahla ateş açarak meydana geldiği görülüyor. Zanlılara silahla karşılık veren polisin, iki kişiyi vurduğu anlar yer alıyor.

Diğer Haberler