Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby: Bu saldırı ilk tur

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby: Bu saldırı ilk tur

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby de Fox News’a yaptığı açıklamada İran’ın desteklediği gruplara Cuma günü yapılan saldırının daha ilk tur olduğunu, daha fazla adımın geleceğini vurguladı.

Ürdün’de Amerikan askerilerine yönelik saldırıda 3 askerin yaşamını yitirmesi, yaklaşık 40’ının da yaralanmasının ardından Amerika Irak ve Suriye’de İran’ın desteklediği grupları hedef almış, 85 hedefi vurmuştu.

Yaklaşık 20’si Irak’ta olmak üzere 40 kişinin bu saldırılarda yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı, Irak ve Suriye’ye yönelik saldırıların stratejik hata olduğunu belirtmiş ve bunların bölgedeki gerilimle istikrarsızlığı arttırmaktan başka bir sonucu olmayacağını kaydetmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan:  Ek saldırı yapmaya niyetimiz var

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Amerika’nın askerlerine saldırıldığında karşılık vereceğini göstermek için ek saldırılar düzenleme niyetinde olduğunu söyledi.

Sullivan bu açıklamayı NBC televizyonuna yaptı.

Jake Sullivan, Cuma günkü saldırıları başlangıç olarak niteledi ve daha fazla adımın atılacağını belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Orta Doğu’daki İran destekli gruplara daha fazla saldırı planladığını belirterek, “Güçlerimiz saldırıya uğradığında, insanlarımız öldürüldüğünde ABD’nin karşılık vereceğine dair net bir mesaj göndermeye devam etmek için ek saldırılar ve ek eylemler gerçekleştirme niyetindeyiz” dedi.

Son saldırının ABD’nin tepkisinin sonu değil başlangıcı olduğunu ifade eden Sullivan, “Bazıları görülen, bazıları belki de görülmeyen daha fazla adım olacak. Bunu ucu açık bir askeri eylem olarak tanımlamıyorum” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, Amerika’nın İran’a saldırı düzenleyip düzenlemeyeceği yönündeki soruya yanıt vermekten kaçındı.

Diğer Haberler