ABD ve İngiltere’den İran destekli Husilere 36 saldırı düzenlendi

ABD ve İngiltere'den İran destekli Husilere 36 saldırı düzenlendi

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de Husilere ait 13 lokasyonda bulunan 36 hedefe yönelik ortak saldırı düzenlediği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı, saldırıların Husiler’in Kızıldeniz gemilerine saldırmak için kullandıkları gömülü silah depolama tesislerini, füze sistemlerini, fırlatma rampalarını ve diğer hedeflerini vurduğunu ve ülke genelinde 13 noktayı hedef aldığını açıkladı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’den Kızıldeniz’e fırlatılmaya hazırlanan Husilere ait 6 gemisavar füzesinin imha edildiğini duyurdu.

CENTCOM’un X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Kızıldeniz’deki gemilere karşı fırlatılmaya hazırlanan 6 Husi gemisavar füzesinin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Avustralya, Bahreyn, Kanada, Danimarka, Hollanda ve Yeni Zelanda da destek verdi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de saldırılara Avustralya, Bahreyn, Kanada, Danimarka, Hollanda ve Yeni Zelanda’nın da destek verdiğini kaydetti.

Austin yaptığı açıklamada, “Bu saldırılar İran destekli Husi milislerinin Kızıldeniz’den yasal olarak geçiş yapan ABD ve uluslararası gemilere karşı pervasız ve istikrarsızlaştırıcı saldırılarını gerçekleştirme kabiliyetlerini daha da bozmayı ve azaltmayı amaçlamaktadır” dedi.

Austin, “Bu kolektif eylem Husiler’e, uluslararası deniz taşımacılığı ve donanma gemilerine yönelik yasadışı saldırılarına son vermedikleri takdirde daha fazla sonuca katlanmaya devam edecekleri şeklinde açık bir mesaj gönderiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanı, dünyanın en kritik su yollarından birinde hayatları ve ticaretin serbest akışını savunmakta tereddüt etmeyeceklerini vurguladı.

ABD’den kalkan uzun menzilli B-1 bombardıman uçaklarının da kullanıldığı saldırılar, Başkan Joe Biden yönetiminin geçtiğimiz hafta sonu İran destekli militanlar tarafından düzenlenen saldırıya verdiği çok katmanlı yanıtın ilkiydi.

Füzelerle vuruldu

Amerikalı yetkililer Husi hedeflerinin USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinden kalkan F/A-18 savaş uçakları ve Kızıldeniz’den Tomahawk füzeleri atan Amerikan savaş gemileri tarafından vurulduğunu söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan yetkililere göre füzeler, her ikisi de donanma destroyeri olan USS Gravely ve USS Carney’den fırlatıldı.

Husilere bağlı Yemen Haber Ajansı (Saba), ABD ve İngiltere’nin Cumartesi günü Taiz ve Hudeyde vilayetlerine 14 saldırı düzenlediğini aktardı.

İngiltere: Uluslararası hukuka uygun hareket ettik

İngiltere de Amerikalı müttefiklerle Husi militanlarına karşı başlattıkları saldırının “orantılı ve hedefe yönelik” olduğunu bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada, “Kraliyet Hava Kuvvetleri, Yemen’deki Husi askeri hedeflerine karşı üçüncü bir orantılı ve hedefli saldırı dalgasına girişti. ABD’li müttefiklerimizle birlikte, birçok uluslararası ortağın desteğiyle, meşru müdafaa ve uluslararası hukuka uygun olarak hareket ettik” dedi.

ABD ordusu Kızıldeniz’de insansız hava araçlarını vurdu

Son ortak operasyondan saatler önce ABD, Yemen’deki bir bölgeye bir saldırı daha düzenleyerek fırlatılmaya hazır bir füze ya da insansız hava aracı tespit ettiğinde yaptığı gibi altı gemisavar seyir füzesini imha etti.

24 saat öncesinde ABD destroyeri Laboon ve uçak gemisi Eisenhower’dan kalkan F/A-18’ler Yemen’de Husiler’in kontrolündeki bölgelerden Kızıldeniz’e fırlatılan yedi insansız hava aracını düşürdü.

Carney destroyeri Aden Körfezi’nden fırlatılan bir insansız hava aracını düşürdü ve ABD güçleri fırlatılmaya hazırlanan dört İHA’yı daha etkisiz hale getirdi.

ABD geçen haftalarda Husi hedeflerine yönelik 10’dan fazla operasyon düzenlemişti.

Diğer Haberler