ABD’nin misilleme hareketi başladı

ABD’nin misilleme hareketi başladı

ABD ordusu, Ürdün’de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme harekâtını başlattı İlk aşamada, Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve İran destekli Şii milis güçlerine ait 85’ten fazla hedefin vurulduğu açıklandı.

Irak: Hizbullah ağır kayıp verdi

Kaynaklar Irak’ın8 batısındaki Anbar vilayetine bağlı Kaim ilçesindeki bombardımanda, Heşdi Şabi’nin lojistik destek birliklerinden sorumlu olan Abbas Deraci ve diğer 10 milisin öldüğünü belirtiyor.

Ayrıca başka üst düzey yetkililerin de vurulduğu yönünde iddialar var. Özellikle de Şabi bünyesindeki Hizbullah grubunun ağır zaiyatlar verdiğide gelen bilgiler arasında. Yerel kaynaklara göre Kaim ve Akkaşat bölgelerinde Heşdi Şabi’ye ait silah depolarının da hedef alındı.

Irak’ta İran destekli Şii milis gücü Nuceba Hareketi’ne bağlı “Telegram” hesabından yapılan paylaşımda, Anbar vilayetine bağlı Akkaşat bölgesinde Heşdi Şabi silah deposunun ABD saldırısına maruz kaldığı aktarıldı.

Suriye: Saldırlar Deyrezor’da yoğunlaştı

Suriye’nin Deyrezor vilayetinde de İran’a yakın gruplara hava saldırıları düzenlendi.

Bombalanan bölgelerde Ebu El Fadl El Abbas Tugayları, İmam Ali Tugayları ve El Nuceba Tugayları milislerinin bulunduğu belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise El-Haydariye bölgesine düzenlenen bilinmeyen hava saldırıları sonucunda en az 6 milisin öldürüldüğünü, 4’ünün de da yaralandığını duyurdu.

Mayadin’de bulunan milis grupları da hedef alındı.

ABD Savunma Bakanı: Bu daha başlangıç

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, üs saldırısına bugün karşılık vermeye başladıklarını ifade ederek, “Bu, vereceğimiz karşılığın başlangıcıdır” değerlendirmesini yaptı.

Austin, 28 Ocak’ta Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne düzenlenen saldırıya karşılık vermeye başladıklarını duyurdu.

Austin, Irak ve Suriye’de bulunan ve İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü ile buna bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırılarıyla vurulduğunu bildirdi.

“Bu, vereceğimiz karşılığın başlangıcıdır. Başkan Biden, ABD ve Koalisyon güçlerini hedef alan DMO ile ona bağlı grupları sorumlu tutacak ilave adımlar atmamız talimatını verdi” ifadelerini kullanan Austin, kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda saldırılara devam edeceklerini kaydetti.

Austin, Ortadoğu’da bir çatışma peşinde olmadıklarını, ancak Amerikan askerlerine yönelik saldırılara karşılık vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler