Diyarbakırlı Ramazan Hoca defnedildi: Binlerce kişi cenazesine katıldı

Diyarbakırlı Ramazan Hoca defnedildi: Binlerce kişi cenazesine katıldı

İstanbul’da bıçaklı saldırıda öldürülen “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” olarak bilinen Ramazan Pişkin, Diyarbakır’da defnedildi. Pişkin’in cenazesine çok sayıda Diyarbakırlı katıldı.

İstanbul’da bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden ve kentte “Filozof Ramazan”, “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” lakabıyla tanınan Ramazan Pişkin’in cenazesi Diyarbakır’da toprağa verildi.

Fatih ilçesi Kocamustafapaşa Caddesi’nde işlettiği çay ocağında dün kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin bıçaklı saldırısında yaşamını yitiren Pişkin’in cenazesi, uçakla Diyarbakır’a getirildi.

Ailesi ve yakınları tarafından Diyarbakır Havalimanı’ndan alınan Pişkin’in naaşı, cenaze nakil aracıyla merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami’ye götürüldü.

Burada kılınan cenaze namazının ardından Pişkin’in cenazesi, Sur ilçesindeki Çifte Havuz Mezarlığı’nda defnedildi.

Törene, Pişkin’in ailesi, yakınları, arkadaşları, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ramazan Hoca’nın komşusu Zeynel Arit, “Namaz kılarken solundan bıçaklıyor. Planlı olarak öldürülüyor. Öldürülmesi sırasında bazıları da gözcülük yapmış olabilir” dedi.

Babası: Cinayetin aydınlatılmasını ve katilin cezalandırılmasını istiyorum

Rûdaw’a konuşan Ramazan Hoca’nın babası İsmil Pişkin ise şunları söyledi:

“Allah hakkını yerde bırakmasın. Bilmiyorum, öldürülme sebebini bilmiyorum.

Ramazan Hoca’nın hangi sevenine sorsanız, bu cinayetin şüpheli olduğunu söyler.

Cinayetin aydınlatılmasını ve katilin cezalandırılmasını istiyorum.”

Ramazan Hoca’nın sevenlerinden Ahmed Akar ise “Konuşurken bazı çevreler ondan rahatsız oluyordu” dedi.

“Kim onu İstanbul’a götürdü?”

Mehmet Yüksel adlı vatandaş da “Kim onu İstanbul’a götürdü? Neden İstanbul’a götürdüler? Burada çok büyük bir şey var, bir oyun var. Ben öyle tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Pişkin, bir süre önce geldiği İstanbul’un Fatih ilçesi Kocamustafapaşa Caddesi’nde işletmeye başladığı çay ocağında kimliği belirlenemeyen kişinin bıçaklı saldırısına uğramış, Pişkin ağır yaralanırken, saldırgan olay yerinden kaçmıştı.

Sağlık görevlilerince hastaneye kaldırılan Pişkin, müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Diğer Haberler