Şiiler ABD’ye beyaz bayrak çekti: Haşdi Şabi yöneticileri evlerini terk etti, İsmail Kaani Tahran’a geri döndü

Şiiler ABD’ye beyaz bayrak çekti: Haşdi Şabi yöneticileri evlerini terk etti, İsmail Kaani Tahran’a geri döndü

Haşdi Şabi ve İran ABD’nin kararlı misilleme açıklamaları sonrası beyaz bayrak çekti.

ABD’nin Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınındaki “Tower 22” (Kule 22) adlı lojistik destek üssüne pazar günü İHA ile saldırı düzenlendi. ABD ise saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu. Misilleme hakkını koruyacağını ve sert cevap vereceğini duyurdu.

İran saldırının kendisi tarafından yapılmadığını iddia ederek konuya ilişkin BM’ye mektup gönderdi. Son olarak dün İran destekli Ketaib Hizbullah milis grubu, ABD’ye yönelik saldırıları askıya aldıklarını duyurdu.

İran devleti ve Irak’taki milis yapısı Haşdi Şabi’ye bağlı guruplar ABD tarafından hedeflenmekten koruyorlar. Özellikle de Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi El Mühendisi gibi liderlerin hava sahasında hedeflenmesinden korkuluyor. Bu nedenle Haşdi Şabi liderlerinin dün gece aileleri ile beraber Bağdat’taki konutlarından ayrılıp değişik bölgelerdeki gizli evlerde kaldıkları ve Haşdi Şabi bürolarına üst düzey isimlerin gitmemeleri konusunda uyarıldıkları bildirildi. Bağdat kaynakları Yeşil Bölge’de dahil tüm Haşdi Şabi üst düzey yöneticilerin evlerinin boşaldığını belirtiyorlar.

Ayrıca Irak merkezli medyaya göre Kasım Süleymani’nin yerine geçen Iran Devrim Muhafızları Ordu Komutanı İsmail Kaani’de yanındaki ekiple beraber gizlice Bağdat’tan ayrılarak Tahran’a geri döndü.

Bağdat Merkezli medya ayrıca bazı Haşdi Şabi yöneticilerinin aileleri ile beraber Süleymaniye’ye gittiğini bildirdi.

Diğer Haberler