Irak: Biden Talimat verdi, uçaklarlarla Haşdi Şabi’ye misilleme yapıldı, ölüler var

Irak: Biden Talimat verdi, uçaklarlarla Haşdi Şabi'ye misilleme yapıldı, ölüler var

ABD’nin Heşdi Şabi bünyesindeki silahlı gruplara düzenlediği saldırıda 1 milisin öldüğü, 4’ünün ise yaralandığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Irak’ta Ayn el Esad askeri üssüne düzenlenen saldırıya misilleme olarak Enbar ve Babil’de Heşdi Şabi milislerine ait üsleri bombaladı.

ABD uçaklarının ilk hedefi  Ketaib Hizbullah’ın Enbar’ın Qaym ilçesindeki Sikek üssü oldu. İkinci hedef ise Babil vilayetine bağlı Curf el-Sakhar bölgesindeki Heşdi Şabi’ye ait bir eğitim sahası bombalandı.

Heşdi şabi’den yapılan açıklamaya göre bombardımanda 1 milis hayatını kaybetti, 4’ü de yaralandı.

Açıklamada ABD’nin Enbar’a yönelik bombardımanında Ali Enver Sebih isimli üyelerinin öldürüldüğü kaydedildi.

Pentagon: 3 tesis vuruldu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Başkan Joe Biden’ın talimatıyla ABD’nin, Irak’ta İran destekli milis grupların kullandığı 3 tesisi vurduğunu duyurdu.

Austin, “Bu saldırılar, İran destekli milislerin Irak ve Suriye’de ABD ve Koalisyon personeline yönelik bir dizi tırmandırıcı saldırıya doğrudan yanıt olarak veriliyor” ifadesini paylaştı.

Bu haftanın başlarında Enbar vilayetindeki  ABD’nin Ayn el Esad üssüne yaklaşık 20 füze isabet etti.

Pentagon, saldırının maddi hasara yol açtığını ve saldırıdan etkilenen dört askerin testten geçirilip görevinin başına geri döndüğünü duyurdu. Saldırıda bir Iraklı subay da yaralandı.

ABD’nin üssünde Patriot savunma  sistemi bulunuyor ancak iki füze sistemden kaçmayı başararak üsse isabet etti. Irak Ketaib Hizbullah ve Nuceba tugayları saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Diğer Haberler