İran Devrim Muhafızlarından Erbil saldırısına ilişkin 3 açıklama, 3 ayrı çelişki

İran Devrim Muhafızlarından Erbil saldırısına ilişkin 3 açıklama, 3 ayrı çelişki

Erbil’e yönelik dün gece 10 balistik füze ile saldırı düzenleyen İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan art arda açıklamalar birbiriyle çelişiyor. Saldırıda biri bebek 3 sivil yaşamını yitirdi, 17 sivil ise yaralandı.

15 Ocak’ta(dün) saat 23.00’te Erbil’de 5’i Pêşrew Dizayi’nin evine 8 sivil hedef 10 balistik füze fırlatıldı. Saldırıda Pêşrew Dizayi, 1 yaşına girmemiş kızı Jina ve Iraklı Hristiyan Kerem Mikahil isimli iş insanı yaşaını yitirdi, 17 sivil yaralandı.

Saldırıyı İran Devrim Muhafızları üstlendi.

Saldırılara ilişkin 3 ayrı açıklama yapan İran Devrim Muhafızları her seferinde saldırılarına başka bir bahane gösterdi. Her açıklama bir önceki açıklamayla çeliştiği görüldü.

  1. Açıklama: Casusların karargahı vuruldu

Saldırıdan kısa bir süre sonra İran resmi haber ajansı IRNA, Devrim Muhafızları Ordusunun yazılı açıklamasını son dakika duyurdu.

Yapılan ilk açıklamada “İran’ın düşmanlarının son dönemdeki terör suçlarına yanıt olarak casus ve teröristlerin buluştuğu karargahlar”ın Devrim Muhafızları Ordusu’nun balistik füzeleri tarafından hedef alındığı ifade edildi.

2. Açıklama: Küçük gurupları vurduk

Birinci açıklamadan kısa bir süre sonra yapılan ikinci açıklamada ise İran rejimine karşı faaliyet yürüten “küçük gruplar”ın üslerinin hedef alındığı ifade ediliyor. İran İslam Cumhuriyeti literatüründe, Rojhılatlı partilerden “küçük gruplar” olarak bahsediliyor.

Art arda iki açıklamada yer alan  “İran’a karşı terörist grupların buluşma yeri” ibaresi kaldırılarak yerine “İran milletini hedef alan terör örgütleri” ifadesi kullanıldı. İkinci açıklamada ise Kürdistan Bölgesi’nden bahsedilmediği görüldü

3. Açıklama: Mosad üslerini vurduk

İran Devrim Muhafızları Ordusu son açıklamasında ise “Siyonist rejimin (Mossad) ana istihbarat üslerinin buluşma yerlerinin” hedef alındığı belirtiliyor.

İran Devrim Muhafızlarına göre Erbil’e yönelik saldırı füzeleri ve bomba yüklü intihar droneları Rojhılat’ın Kirmanşan Eyaletine bağlı Wemince köyünden  ateşlendi.

Wermince köyü Kirmanşan ile Kameran kentleri arasında yer alan bir Kürd köyü. Bölge halkının bildirdiğine göre atılan füzeler ile droneların sesi çok net şekilde duyuluyordu.

Diğer Haberler