Mısır, üstünde Kürt kızı, direniş sembolü Jina Emini’nin olduğu uçağa iniş izni vermedi

Mısır, üstünde Kürt kızı, direniş sembolü Jina Emini'nin olduğu uçağa iniş izni vermedi

Arjantin-İtalyan yönetmen Enrique Piñeyro Kürt kızı Jina Emini’nin resminin olduğu uçağın Mısır’a inmesine izin verilmediğini açıkladı.

Arjantin-İtalyan yönetmen Enrique Piñeyro’nun Gazze’ye yardım götüren boeing 787 özel uçağı Mısır yetkililerince üzerindeki Rojhılat ve İran’ın sembol ismi Jina Emini’nin resmi ile üzerindeki yazı silinmeden inişine izin verilmeyeceği iletildi.

Yönetmenin uçağının kuyruk kanadında Jina Emini’nin resmi gövdesinde ise ” “Hiçbir kadın başını örtmeye zorlanmamalı. Hiçbir kadın başörtüsü takmadığı için öldürülmemeli. Hiçbir adam bunları söylediği için idam edilmemeli…” yazıyordu.

Arjantin-İtalyan yönetmen Enrique Piñeyro Mısır hükümetinin yazı ve resimi kaldırılmadan yardımların izin verilmemesi nedeniyle kaldırıldığını duyurdu.

Piñeyro X hesabı üzerinden uçağı üzerindeki Jina Emini’nin olduğu resim ve yazıların silindiğini gösteren videoyu paylaşarak “Mısır hükümeti, Gazze’ye gitmek üzere El Ariş’e insani yardım kargosu uçurmak için Mahsa Amini’nin fotoğrafının ve şu efsanenin yer aldığı sloganları izin vermedi: Hiçbir kadın başını örtmediği için öldürülmemelidir. Hiç bir adam  bunu söylediği için asılmamalı. Oraya inmek için onu kaldırmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

16 Eylül 2022’de Tahran’da baş örtüsünü kurallara uygun takmadığı için gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Kürt kızı Jina Emini’nin ölümü Rojhılat ve İran’daki başkaldırıların patlak vermesinin kıvılcımı olmuştu.

3 ay süren gösterilerde 500’ün üzerinde gösterici yaşamını yitirmiş, binlerce kişi gözaltına alınmış ve onlarca protestocu idam ile yargılanmıştı. Tutuklu 4 protestocu gösterilere katıldığı için idam edilmişti.

Diğer Haberler