Avrupa Parlamentosu’nda, Jina Emini’ye verilen ödül için tören düzenlendi

Avrupa Parlamentosu’nda, Jina Emini’ye verilen ödül için tören düzenlendi

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), geçen yıl İran’da ahlak polisi tarafından darp edildikten sonra hayatını kaybeden Doğu Kürdistanlı Jina Emini ile İran’daki Jin- Jiyan- Azadi hareketine verilen Sakharov Ödülü için tören düzenlendi.

AP Başkanı Roberta Metsola, Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosu’nda Sakharov Ödülü için gerçekleştirilen törende konuştu.
Metsola, İran’da öldürülen  Jina Emini ve İran’daki Jin- Jiyan- Azadi hareketinin ödüle layık görüldüğünü hatırlatarak, ödülün, “İran’da artan baskılara rağmen hakları için mücadele eden ve değişim için çabalayan” insanlara “saygı” niteliğinde olduğunu vurguladı.
Metsola, “Avrupa Parlamentosu sizi duyuyor ve destekliyor. Yalnız değilsiniz.” ifadesini kullandı.
Ödülü, Jina Emini’nin ailesi adına avukatları Saleh Nikbakht, kadın hareketi adına ise İranlı aktivistler Afsoon Najafi ve Mersedeh Shahinkar aldı.
Jina Emini’nin ailesi Strazburg’daki ödül törenine katılmak için 8 Aralık’ta yola çıkmıştı. İranlı yetkililer tarafından Tahran Havalimanı’nda durdurulan Emini’nin anne ve babası ile abisinin pasaportlarına el konulmuştu.
Emini ailesine seyahat yasağı getirilmiş, buna tepki gösteren AP Başkanı Metsola, İran rejimine kararı geri çekmesi çağrısı yapmıştı.

Diğer Haberler