Reber Ahmed: Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik hiçbir adım atılmadı

Reber Ahmed: Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik hiç bir hadım atılmadı

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed, Şengal Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik “hiçbir adım”ın atılmadığını, il meclisi seçimlerinin güvenliğinin sağlanması için güvenlik güçlerinin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Reber Ahmed, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bugünkü toplantıda Irak İl Meclisi Seçimleri Yüksek Güvenlik Komitesi ile Kürdistan Bölgesi güvenlik heyetinin Kerkük’ün güvenliği ve istikrarına vurgu yaptığını dile getiren Ahmed, “Kerkük’te il meclisi seçimi yapılmayalı çok oldu. Seçmenlerin ve sandıkların güvenliğinin sağlanması için Irak güvenlik güçlerinin elinden geleni yapması gerektiğini vurguladık. Seçim gününde her türlü sahtekarlığın önlenmesi gerektiğininin altını çizdik.” dedi.

Şengal Anşalması ile ilgili açıklama yapan Ahmed, “Anlaşmanın imzalanması üzerinden 3 yıl geçkiten sonra, ne yazık ki ileriye yönelik herhangi bir adım atılmadı. Bölgede hizmet, güvenlik ve istikrarın gerektiği gibi sağlanamaması nedeniyle mülteciler ve Ezidi kardeşlerimiz Şengal’e geri dönemedi.” ifadelerini kullandı.

Reber Ahmed, anlaşmanın uygulanmasına ilişkin, “Biz her zaman Şengal Anlaşması’nın uygulanması yönünde talepte bulunduk. Irak Başbakanı (Muhammed Şiya Sudani) anlaşmanın uygulanmasına yönelik adımlarda yardımcı oldu ama ne yazık ki Irak Hükümetinin iradesi dışında anlaşmanın uygulanmasını engelleyen kişiler var.” diye konuştu.

Irak İçişleri Bakanlığınca oluşturulan Irak İl Meclisi Seçimleri Yüksek Güvenlik Komitesi, bugün Erbil’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed liderliğindeki güvenlik heyetiyle toplanmıştı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, toplantının ardından düzenlenen basın açıklamasında, “Toplantının ana konusu 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerde, özellikle Kerkük, Ninova ve Diyala’da seçim sürecinin korunmasıydı. Çünkü bu bölgeler Irak ve Kürdistan Bölgesi için farklı öneme sahip.” demişti.

Hafaci, Kürdistani bölgelerdeki oy merkezlerinın “ortak güvenlik gücü” tarafından korunacağını da belirtmişti.

Diğer Haberler