Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı düzenlendi

Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’ne roketli saldırı düzenlendi

Sosyal medya platformlarında yayınlanan videolara göre bu sabah Bağdat’ta, ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu Yeşil Bölge’de çok sayıda patlama sesi duyuldu.

AFP’nin aktardığına göre askeri yetkililer, ABD Büyükelçiliğine roketlerle saldırı düzenlendiğini bildirdi.

ABD büyükelçiliği saldırıya dair henüz resmi bir açıklama yapmadı ve ABD savunma sisteminin saldırıya yanıt verip vermediği henüz anlaşılabilmiş değil.

Bu arada Pentagon Sözcüsü Yardımcısı dün gece yaptığı açıklamada, Ekim ayından bu yana Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine karşı 78 insansız hava aracı ve füze saldırısı gerçekleştirildiğini söyledi.

3 Aralık’ta ABD, bir insansız hava aracı fırlatma alanına saldırı düzenlemiş ve kendisine “Irak İslami Direniş” adını veren gruptan beş kişiyi öldürmüştü.

Hamas ile İsrail arasındaki savaş 7 Ekim 2023’te Gazze Şeridi’nde başladığından bu yana, İran yanlısı silahlı gruplarının ABD kuvvetlerine, Yemenli Husilerin de İsrail’e füze ve insansız hava aracı saldırılarına neden oldu.

Irak İslami Direniş Grubu, Irak, Kürdistan Bölgesi, Suriye ve Rojava’daki ABD güçlerine yönelik saldırıların çoğunun sorumluluğunu üstlendi.

Buna karşılık ABD, geçen ay Irak’ta İran yanlısı silahlı gruplara yönelik çok sayıda saldırı düzenledi. Ekim ayında ABD, Suriye’deki İran yanlısı silahlı gruplara da hava opersyonu düzenledi.

Diğer Haberler