Başkan Barzani : Temsilciler Meclisi Başkan seçiminde Sünni tarafların rızası alınmalı

Başkan Barzani: Temsilciler Meclisi Başkan seçiminde Sünni tarafların rızası alınmalı

Başkan Mesud Barzani Irak Temsilciler Meclisi Başkanının vekilliğinin düşürülmesi ve başkanın yeniden seçilmesine ilişkin tavrını açıkladı.

Başkan Mesud Barzani’nin Ofisi Sözcüsü Xalide Xelil, Başkan Barzani’nin Irak Temsilciler Meclisi Başkanı seçiminde Sünni tarafların da rızasının alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Xelil, Başkan Barzani’nin Irak Temsilciler Meclisi Başkanlığının Sünnilerin hakkı olduğunu dolayısıyla göreve seçilen herhangi bir adayın parlamentodaki Sünni partilerin çoğunluğunun fikir birliğine veya onayına sahip olması gerektiğine inandığını açıkladı.

14 Kasım’da  Irak Federal Yüksek Mahkemesi, Leys Dlemi’nin şikâyeti üzerine Sünni Takaddum İttifakı Genel Başkanı ve Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’nin  vekilliğini düşürdü.

 Irak seçim kanununa göre; Muhammed Halbusi’nin yerine geçecek ismin, Halbusi’nin seçim bölgesinde  başarısız olan adaylar arasında en çok oyu alan kişi olması gerekiyor.

Öte yandan Irak Temsilciler Meclisi, Halbusui’nin değiştirilmesi için yerini alacak ismin belirlenemesine ilişkin Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’na resmi bir yazı göndermişti.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun Medya Ofisi Başkanı Emad Cemil, Irak Temsilciler Meclisi’nin mektubuna yazılı yanıt verdiklerini belirtti. Ancak Halbusi’nin yerine geçecek kişinin adını kamuoyu ile paylaşamayacaklarını kaydetti.

Diğer Haberler