İngiltere Başbakanı Sunak: İngiliz hükümeti El Ehli Babdist hastenesinin Gazze’den atılan füze ile vurulduğu kanaatindedir

İngiltere Başbakanı Sunak: İngiliz hükümeti El Ehli Babdist hastenesinin Gazze'den atılan füze ile vurulduğu kanaatindedir

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Gazze Şehri’nde geçen hafta bir hastanede meydana gelen ve yaklaşık 500 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın büyük olasılıkla Gazze’den atılan bir füzeden kaynaklandığını söyledi.

Reuters’in aktardığına göre Sunak, parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, “İngiliz hükümeti, patlamanın muhtemelen Gazze’den İsrail’e doğru fırlatılan bir füzeden veya füzenin bir kısmından kaynaklandığı kanaatindedir” dedi.

Başbakan Sunak, “Bu olayın yanlış bildirilmesi, ABD’nin hayati önem taşıyan diplomatik çabaları üzerinde olumsuz bir etki yarattı” ifadelerini kullandı.

Filistinli yetkililer geçen salı günü El Ehli Babdist Hastanesinde meydana gelen patlamada 471 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail’i, hastaneye hava saldırısı düzenlemekle suçlarken, İsrail patlamanın İslami Cihad’in başarısız füze atışından kaynaklandığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden da patlamanın İsrail’den kaynaklanmadığını belirtmişti.

Diğer Haberler