Pirde Direnişi’nin üzerinden 6 yıl geçti

Pirde Direnişi'nin üzerinden 6 yıl geçti

16 Ekim’de Kerkük’ü işgal eden Haşdi Şabi milisleri İran pastarlarının desteği ile 20 Ekim’de Kerkük – Erbil arasında kalan Pirde ilçesine saldırmış, Peşmerge Güçleri’nin direnişi ile karşılamıştı. Haşdi Şabi milisleri Degele ve  Hiran üzerinden Erbil’e saldırarak ele geçirmeyi planlıyordu.

Bağımsızlık referandumu sonrası Kerkük’ü işgal eden Haşdi Şabi milisleri ve Irak ordusu,  Kürdistan Bölgesi’nin varlığına son vermek için Erbil’e hareket etmişti.  Irak güvenlik güçleri Erbil’e giriş kapısı olan Pirdê’de Peşmerge tarafından püskürtülmesinin altıncı  yıldönümü.

YNK içerisine bir grubun Irak ve İran istihbaratı ile anlaşması ardından 16 Ekim’de başta Kerkük olmak üzere Xaneqîn, Xurmatû ve Şengal işgal edilmişti. Irak güçleri işgal ardından Erbil’i de ele geçirerek Kürdistan Bölgesi’nin varlığını yok etmek  üzere Koalisyondan aldıkları silahlar ve tanklarla saldırıya geçti. 20 Ekim’de Kerkük ve Erbil arasında bulunan Pirdê kasabasında Peşmerge ile Irak güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Kaolisyon güçlerinin IŞİD’e karşı savaş çerçevesinde Irak ordusuna verilen Abramz tipi tank ve silahlarla Kürdistan Bölgesi’ne saldırıldı. Peşmerge Güçleri’nin verdiği karşılık ve direniş sayesinde 20 Ekim’de Irak ordusu Pirdê girişinde püskürtüldü.

Peşmerge Güçleri’nin destansı direnişi ile Irak güçleri Pirdê’de ilerleyemeyerek büyük bir hezimette uğratıldı. Bu çatışmalardan 6 Peşmerge şehit düştü.

Diğer Haberler