Beyaz Saray Suriye’deki ulusal acil durumu 1 yıl daha uzattı

Beyaz Saray Suriye'deki ulusal acil durumu 1 yıl daha uzattı

Beyaz Saray ilk kez “Türkiye Hükümeti” ibaresini kullanarak Rojava’ya yönelik saldırıların sivillerin hayatını ve IŞİD’e karşı mücedeleyi tehlikeye attığını bildirdi.

Türkiye’nin Rojava’ya düzenlediği hava saldırılarına ABD’den tepki geldi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasının bulunduğu açıklamada, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları gereği Suriye’de hayata geçirdiği “acil durum” uygulamasının 1 yıl daha uzatılmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklama şöyle:

“14 Ekim 2019’da 13894 sayılı Başkanlık Kararnamesi ile Başkan, Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası uyarınca, ülkenin ulusal güvenliğine ve dış politikasına yönelik olağandışı ve olağanüstü tehditle başa çıkmak için ulusal bir acil durum ilan etti.

Suriye ile ilgili durum ve özellikle Türkiye Hükümeti’nin kuzeydoğu Suriye’ye askeri saldırı düzenlemesi, Irak Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) yenilgiye uğratma mücadelesini baltalamakta, sivilleri tehlikeye atmakta ve daha fazla tehdit oluşturmaktadır. (Bu durum) Bölgedeki barışı, güvenliği ve istikrarı baltalamak ve ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle, 14 Ekim 2019 tarih ve 13894 sayılı Kararnamede ilan edilen ulusal acil durumun 14 Ekim 2023 tarihinden sonra da yürürlükte kalması gerekmektedir. Bu nedenle, Ulusal Acil Durumlar Yasası uyarınca Suriye’deki duruma ilişkin 13894 sayılı KHK ile ilan edilen ulusal acil durumu 1 yıl uzatıyorum.”

Diğer Haberler