100 fazla kişinin hayatını kaybettiği Hamdaniye’de damat konuştu: Yangın havai fişekten kaynaklanmadı

100 fazla kişinin hayatını kaybettiği Hamdaniye'de damat konuştu: Yangın havai fişekten kaynaklanmadı

Musul’un Hemdaniye ilçesinde, 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği düğünden sonra yıkımı yaşayan damat Revan soruşturma komisyonunun açıkladığı gibi yangının havai fişeklerden kaynaklandığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. Acılı damat olayın uluslararası bir heyet tarafından incelenmesi çağrısında bulundu.

Hemdaniye’de 26 Eylül Salı gecesi bir düğün salonunda çıkan yangında 107 kişi hayatını kaybetmiş, 150’nde fazla kişi de yaralanmıştı.

En mutlu günlerinde bu büyük faciayla karşılaşan 28 yaşındaki damat Revan ve 18 yaşındaki gelin Hannin bir çok yakınını kaybetti.

Olaydan 5 gün sonra damat Revan İşuiş ilk kez Rûdaw’a konuştu.

“Geriye hiçbir şey kalmadı” diyen Revan, “Her geçen gün daha çok acı çekiyoruz, kaybettiklerimizin sayısı artıyor. Daha bir saat önce bir damadımız öldü” sözleri ile yaşadığı yıkımı dile getirdi.

Revan’la bir ömür birlikte kalmaya söz veren yeni gelin Hannin ise yaşadığı acıdan dolayı damadın yanına oturup konuşamadı.

Siyah giysiler içinde babasının yanında mikrofonumuza konuşan Revan, “Biz kurbanların yakınlarının hakkını talep ediyoruz, neden kanları boşa gitsin? Bunu yapanların ve arkalarındakilerin bulunmasını istiyoruz. Olayın soruşturulmasını istiyoruz. Yerel veya merkezi bir soruşturma değil, uluslararası bir soruşturma talep ediyoruz” diye konuştu.

Revan’ın babası ise yangında kendi aile ve akrabalarından 20, gelinin aile ve akrabalarından 35 kişiyi kaybettiklerini söyledi.

Irak İçişleri Bakanlığı, yangına ilişkin soruşturma raporunu dün kamuoyuyla paylaştı.

Soruşturma Komisyonu Başkanı General Saad Falih yangına “yüksek derecede yanıcı maddelerin sebep olduğunu” söyledi ve “kundaklama” iddialarını reddetti.

İçişleri Bakanı Abdulemir Şemmari de olaydan sonra kamera kayıtlarını alıp kaçan düğün salonu sahibinin yangının elektrik kontağından çıktığını düşündüğü için şarteli indirdiğini ve karanlıkta insanların paniğe girerek birbirlerini ezdiğini söyledi.

Mesleği fırıncı olan damat Revan, soruşturma komisyonunun açıkladığı sonuç için, “Bu gerçek değil. Uluslararası bir araştırma komitesi kurulsun istiyoruz, uluslararası kuruluşlardan yardım bekliyoruz” dedi.

Yangın esnasında mutfak kapısından çıktıklarını anlatan Revan, “Yan kapılar kapalıydı, kırarak açtılar” diye konuştu.

“Bu hayat artık yaşamaya değer değil” diyen acılı damat, “Her şey ortada, yaşanan trajediyi, giden kurbanları görüyoruz, konuşulacak bir şey kalmadı. Bu olanlardan sonra yüreğimiz burada yaşamaya nasıl tahammül eder bilmiyorum. Eşim hala şok halinde, konuşamıyor, zar zor yürüyebiliyor, dayanamıyor, o henüz 18 yaşında bir kız” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler