Musul’da yangın faciası: En az 114 ölü, yüzlerce yaralı var!

Musul’da yangın faciası: En az 114 ölü, yüzlerce yaralı var!

Musul’un Hamdaniye ilçesinde bir düğün salonunda çıkan yangın nedeniyle en az 113 kişi hayatını kaybetti, en az 200 kişi de yaralandı.

Hristiyanların yoğunlukta bulunduğu Hemdaniye (Karakuş) ilçesinde bugün akşam saat 23:00 sıralarında düğün sırasında salonda yangın çıktı.

Havai fişekler yangına neden oldu

Yangına salon içerisinde patlatılan havai fişeklerin neden olduğu öğrenildi.

Rûdaw muhabirine konuşan görgü tanıkları, kapı tarafında tavanda başlayan yangının hızla yayıldığını ve tavanın çöktüğünü, bu nedenle içeride kalanların dışarı çıkamadığını aktardı.

Gelin ve damat da can verdi

Hayatını kaybedenlerin çoğunun dumandan boğulduğu belirtildi. Ölenler arasında çocuk, yaşlı ve kadınlar da var.

Görgü tanıkları, gelin ve damadın da hayatını kaybettiğini söyledi.

Yaralılar Erbil ve Duhok’a nakledildi

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzenci, Hemdaniye’ye çok sayıda sağlık ekibi ve ambulans gönderildiğini açıkladı.

Bakan Berzenci, Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı üzerine Erbil’deki hastanelerin yaralıları karşılamaya hazır olduğunu söyledi.

Rûdaw muhabiri Ferhad Dolemeri, ambulansların başkent Erbil’deki Acil Servise yaralı taşıdığını, yaralılar içerinde bulunan bir çocuğun durumunun ağır olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı ilçeye geliyor

Felaketin ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani de Musul Valisi Necim el-Cuburi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Irak İçişleri Bakanı Abdulemir Şammari’nin de bölgeye gideceği öğrenildi. Kaynak: Rûdaw

Diğer Haberler