YNK’de yaprak dökümü devam ediyor: Mela Bahtiyar YNK Kongresine katılmayacağını açıkladı

YNK'de yaprak dökümü devam ediyor: Mela Bahtiyar YNK Kongresine katılmayacağını açıkladı

YNK’nin önümüzdeki günlerde 5. Kongresini gerçekleştirmesi bekleniyor. 21 Aralık’ta yapılan 4. Kongreden sonra bir türlü suların durulmadığı YNK ileri kadrolarının neredeyse yarısını kaybetti. Kurucu kadrolar ise bir biçimde etkisizleştirildi.  YNK içindeki bölünme ile pek çok orta kadro da YNK’den koptu. Şimdi ise YNK 5’inci Kongresini yapmaya  doğru gidiyor. Bu kongrede YNK’nin çok daha tehlikeli bir aşamaya gireceğine dair düşünceler var. Bir çok eski YNK’li Bafil Talabani’nin YNK’yi uçuruma götürdüğüne dair uyarılar yapıyor. Son olarak Mela Baxtiyar önemli açıklamalar yaptı.

YNK Yüksek Siyasi Kurulu Üyesi Mala Bahtiyar, bugün yayınladığı video mesajında, “itibarını satanlar” dışında YNK’nin tüm üyelerinin kongrenin sonuçları ve ilkeleri konusunda çok endişeli olduğundan emin olduğunu belirterek, “Bir önceki kongrede seçilenler kendi demokratik haklarıyla çıkmadıkları gibi seçilmeyenler de siyasi itibarını satmadıkları için seçilmediler.” ifadesinde bulundu.

Mele Bahtiyar, Bafıl Talabani ile üç hafta önce görüştüğünü belirterek, Bafıl Talabani’nin YNK’nin iyi bir konumda olduğuna ve bir sonraki seçimlerde iyi sonuçlar alacağına inandığını söyledi.

Bahtiyar, “Bu kongrede üst kurula 31 kişiyi atamayı düşünüyorlar. Üst kurul üye seçim taslaklarını inceleyip değerlendirmek üzere göndermelerini istedim ama göndermediler.” dedi.

Mele Bahtiyar,  YNK  Yüksek Konseyi’nin diğer üyelerinin bu kongrede bulunmamasının sorumluluğu, başta Bafıl Talabani olmak üzere YNK Siyasi Bürosu’na aittir.” şeklinde açıklama yaptı.

“Bu kongrede seçim yok, sadece atamalar var. İleri düzey kadroların ve şehit yakınlarının seçimini dinlemediler. Diğer üyelere, onlara oy vermemeleri söylendi.” diyen Mele Bahtiyar, “YNK, oy oranındaki düşüşe rağmen tüm anlaşma kapılarını kapatmıştır. YNK’nin geçmiş yıllardaki politikasının sonucu, onu hükümetin başarısızlıklarının bir parçası haline getirmiştir.” ifadesinde bulundu.

Diğer Haberler