Duhok’ta Kürtler Kerkük şehitlerini andı ve Bağdat’ı protesto etti

Duhok'ta Kürtler Kerkük şehitlerini andı ve Bağdat'ı protesto etti

Duhok’ta toplanan binlerce kişi miting düzenleyerek Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne uyguladığı bütçe kesintisini ve Kerkük olaylarını protesto etti.

Kürdistan bayrağı ve Kerkük’teki gösterilerde yaşamını yitiren 4 şehidin fotoğrafları taşıyan vatandaşlar, Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik politikalarını kınadı.

Mitinge çok sayıda sivil toplum kuruluşu da destek verdi.

Burada Rûdaw’a konuşan Duhok Valisi Eli Teter, “Mitingimiz her şeyden önce Kerkük halkıyla, onların haklarının korunması, şehitleri, yaralılarıyla dayanışmak içindir. Anayasanın uygulanmasını istiyoruz. Özellikle 140’ıncı maddenin uygulanmasını. Ayrıca iki başbakan (Irak-Kürdistan) arasında imzalanan anlaşmalara uyulmasını talep ediyoruz” dedi.

Kürdistan Bölgesi hükümetinin Bağdat’a karşı tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini belirten Teter, “Tüm gelirlerimizi Bağdat’a teslim ettik. Son bir kaç aydır maaş gönderilmiyor. Burada sadece mali, ulusal ve bölgemizin anayasal haklarımızı talep ediyoruz. Bu halkın sesini Bağdat’a duyurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı

Irak vilayetleri ve Kerkük’te 18 Aralık 2023’te yapılacak il meclis seçimleri öncesinde Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, binanın tekrardan KDP’ye devredilmesi talimatını vermişti.

Bu kararın ardından 25 Ağustos günü karargahın önünde çadır kurup nöbet tutan bir grup Heşdi Şabi taraftarı ve çevre kentlerden getirilen Araplar, Kerkük-Erbil otoyolunu trafiğe kapatmıştı.

Bu durumun ardından 2 Eylül’de Kürtler, Rahimawa bölgesinde toplanarak gösteri düzenleyerek Erbil-Kerkük yolunun açılmasını istedi.

Kürt göstericilerin daha önce yolları kapatan eylemcilerin bulunduğu alanına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri ateş açtı. Olaylar esansında 4 kişi hayatını kaybederken 3’ü polis 15 kişi de yaralandı.

Diğer  yandan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Peşewa Hewramani dün yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin, Kürdistan Bölgesi memurları için göndermesi gereken 940 milyar dinardan sadece 500 milyar dinar gönderme kararını aldığını söyledi.

Diğer Haberler