Başkan Barzani ile Neçirvan Barzani, Sudani ile görüştü

Başkan Barzani ile Neçirvan Barzani, Sudani ile görüştü

Kerkük’te yaşanan olayların ardından Irak Başbakanı Sudani ile telefonda görüşen Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, kentte güvenlik ve huzurun sağlanmasını istedi.

Irak Başbakanlık Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudaninin Başkan Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Başkan Barzani ile Sudani, Kerkük’te güvenlik ve huzuru bozmak isteyenlere fırsat verilmemesi için ortak çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Liderler kentte toplumsal barışın sağlanması ve halkının normal yaşamına devam edebilmesi için güvenlik güçlerinin yasaları uygulaması gerektiğine dikkati çekti.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de Irak Başbakanı Sudani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Kerkük’te huzur ve istikrarın korunması, birlikte yaşam ve güvenliği bozmaya yönelik her türlü girişimin önlenmesi için acil tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Kentteki güvenlik güçlerinin ayrım gözetmeksizin tüm toplulukları koruması, huzur ve güvenliği sağlanması gerektiğine dikkat çekilen görüşmede, göstericilere ateş açanların yargılanması gerektiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Kerkük’te 16 Ekim 2017’de kente giren Irak ordusu ve Heşdi Şabi güçleri Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait binayı boşaltıp Operasyonlar Komutanlığı karargahı yapmıştı.

Irak vilayetleri ve Kerkük’te 18 Aralık 2023’te yapılacak il meclis seçimleri öncesinde Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, kenteki bu binanın tekrardan KDP’ye devredilmesi talimatını vermişti.

Bu kararın ardından 25 Ağustos günü karargahın önünde çadır kurup nöbet tutan bir grup Heşdi Şabi taraftarı ve çevre kentlerden getirilen Araplar, Kerkük-Erbil otoyolunu trafiğe kapattı.

Bu durumun ardından bugün Kürtler, Rahimawa bölgesinde toplanarak gösteri düzenleyerek Erbil-Kerkük yolunun açılmasını talep etti.

Kürt göstericilerin Arap eylemcilerin bulunduğu alanına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri ateş açtı. Olaylar esnasında 3 kişi hayatını kaybederken 3’ü polis 10 kişi de yaralandı.

Diğer Haberler